Četrtek, 10. 4. 2014, 7.46
8 let, 7 mesecev
Vlada zvišuje trošarine za alkohol (video)
Minister za finance Uroš Čufer je pojasnil, da nameravajo izpad davka na nepremičnine nadomestiti s prilivi iz štirih virov: z racionalizacijo javnega sektorja, dividendami podjetij v državni lasti, višjimi trošarinami in povečano gospodarsko aktivnostjo. Na vprašanje pri katerih podjetjih pričakujejo večje dividende, pa je minsiter Čufer odgovoril: "O konkretnih družbah ne bi želel govoriti, čeprav idejo o tem imamo, zato imamo tudi številko."
"Skupen letni učinek trošarin bo znašal 90 milijonov evrov, letos pa okoli 52 milijonov evrov," je pojasnil minister Čufer, ki poudarja, da je to trajen ukrep.
"Prvi izračuni kažejo, da se bodo pogonska goriva podražila od 1,5 do 1,9 centa na liter. Kot je še povedala, bo trošarina za pollitrsko steklenico piva s petodstotno vsebnostjo alkohola znašala 30 centov, danes pa ta znaša 27,5 centa.
Varčevati bodo morali v vseh javnih zavodih in agencijah oziroma vsi posredni proračunski uporabniki. Vlada si obeta od 40 do 50 milijonov evrov dodatnih prihodkov, načrte za racionalizacijo pa morajo do 15. maja pripraviti posamezna ministrstva.
Prvi rezultati poslovanja podjetij v državni lasti kažejo, da lahko vlada letos pričakuje tudi višje prihodke od dividend, in sicer 42,5 milijona evrov. V to številko je vštet tudi prenos presežka iz poslovanja Banke Slovenije v proračun, sprva so pričakovali 25 milijonov evrov, a ga bo zdaj še več.
Minister je pojasnil, da so doslej letošnji rezultati pri davku na dodano vrednost in drugih davkih na potrošnjo dobri, pri dohodnini in socialnih prispevkih pa nekoliko slabši, a še vedno na zgornji meji pričakovanj. Če bo šlo tako naprej, bodo ti dodatni ukrepi zadostovali za zaprtje proračuna, sicer pa bodo potrebne dodatne korekcije, je prepričan.
Obvestilo o dvigu trošarin na energente v zbornici razumejo kot preziranje naporov gospodarstva, predvsem izvoznikov kot glavnih nosilcev pozitivnih obetov rasti gospodarstva, ki jim domače poslovno okolja nalaga vedno nove obremenitve. "S tem je tudi prelomljena obljuba iz koalicijske pogodbe, da ne bo novih davkov," so zapisali.
Na TZS še opozarjajo, da so tako slovenski kupec kot tudi trgovina in celotno slovensko gospodarstvo med najbolj obremenjenimi v Evropski uniji, zaradi česar novih davčnih bremen niso več zmožni prenesti.
Vladi zato ponovno predlagajo tehten razmislek o oblikovanju ustreznejše trošarinske politike in takojšnjem iskanju davčnih razbremenitev slovenskega gospodarstva.
"Vlado pozivamo, da namesto dviga trošarin poišče sredstva za krpanje proračunske luknje z racionalizacijo v javnem sektorju ter z učinkovitejšim nadzorom sivega ter črnega trga. Vsakršne dodatne obremenitve gospodarstva so škodljive in za nas nesprejemljive. Prav gospodarstvo je še edina rešilna bilka naše države," je prepričan predsednik upravnega odbora OZS Branko Meh.