Vlada in Sviz sta po današnjih skoraj sedemurnih pogajanjih dosegla dogovor o zaposlenih v vzgoji in izobraževanju.
Šolniki se po dogovoru uvrstijo v nov sistem plač za javni sektor, sta po pogajanjih povedala šolski minister Milan Zver in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Še danes naj bi bil o tem podpisan tudi formalen dogovor. Tako naj bi tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju dobili od 4 do 20 % višje plače, je povedal Štrukelj.
Rešitev nekje vmes
"Dogovorili smo se nekje vmes. Kazalo je že, da bomo prekinili pogajanja, a je zmagal razum in dogovor je dosežen. To je velik korak pri pripravi novega plačnega sistema, za katerega bi bilo škoda, da bi učitelji izpadli," je za TVSLO povedal minister Zver.
Po besedah ministra za šolstvo Milana Zvera je bil na današnjih pogajanjih dosežen še zadnji korak v procesu nastajanja novega plačnega sistema. Po njegovem so lahko s tem korakom zadovoljni vsi, hkrati pa tudi nezadovoljni. "Sam sem lahko zadovoljen, ker moj partner na nasprotni strani ni popolnoma zadovoljen, ker ni dobil vsega, kar je želel. Istočasno pa je verjetno tudi on zadovoljen, ker jaz nisem uspel doseči vsega, kar sem želel," je dodal minister. Dodal je, da je to pač "filozofija vseh resnih pogajanj".
Pogajanja so imela kar 22 krogov
Celotna pogajanja z Sviz - ta so imela kar 22 krogov - je Zver ocenil kot izčrpljujoča, posebej ker so imeli na drugi strani "dobrega in trdega pogajalca". Kljub temu se mu zdi najbolj pomembno, da so na koncu dosegli tisto, kar je najbolj pomembno za učitelje. "To je, da imajo pred seboj gotov položaj, zlasti ko gre za plače in njihovo višino," je dejal.
Minister je tudi povedal, da so v današnjih pogajanjih v nekem trenutku že prišli do točke, ko so jih nameravali prekiniti, vendar so na koncu zbali dovolj razuma, da so jih nadaljevati in tudi končali.
"Zahtevna in dramatična pogajanja"
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj je današnja pogajanja označil kot zahtevna in na trenutke dramatična. Kljub temu se jim je, kot je dejal, z ministrom za šolstvo in ministrico za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Mojco Kucler Dolinar uspelo uskladiti o "tistih odprtih vprašanjih, pri katerih v zadnjih tednih ni bilo napredka". Pri tem je šlo, kot je dejal, zlasti za zaposlene v visokem šolstvu, to je docente in profesorje, ter zaposlene v t.i. skupini J - to je je tiste, ki delajo na tehničnih, administrativnih in računovodskih delovnih mestih.
Z današnjim dogovorom pa pogovori med vlado in Sviz še niso povsem končani. Po Štrukljevih besedah so se z vlado dogovorili, da bodo v času od podpisa sporazum do trenutka, ko bodo sindikati odločali o podpisu kolektivne pogodbe za javni sektor, uskladili še dogovor, s katerim bodo določili znižanje zahtevnosti za napredovanje vzgojiteljic. Tem se namreč "napredovanje znižuje za en plačni razred". Dogovor o tem naj bi podpisali skupaj z kolektivno pogodbo za področje vzgoje in izobraževanja.
Redni profesor s 3160 evri izhodiščne plače
Z današnjim sporazum je bila zadovoljna tudi ministrica za visoko šolstvo Mojca Kucler Dolinar. Kot je dejala, to, da je vsaka stran trdno stala za svojimi stališči, pomeni, da je sporazum kakovosten in da bo ta točka za dlje časa umaknjena z dnevnega reda. Današnji dogovor sicer povsem konkretno pomeni, da bo docent uvrščen v 43. plačni razred, izredni profesor pa v 46. Slednje po besedah Kuclerjeve Dolinarjeve pomeni, da bo izhodiščna plača docenta znašala okoli 2400 evrov, izrednega profesorja 2703 evre, rednega profesorja po 3160 evrov. Po besedah ministra Zvera dogovor tudi pomeni, da bo v letošnjem letu za plače v vzgoji in izobraževanju namenjenih za okoli sedem ali osem milijonov evrov več sredstev od predvidenih.