Nedelja,
9. 11. 2014,
18.41

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

poplave Miro Cerar vlada

Nedelja, 9. 11. 2014, 18.41

8 let, 7 mesecev

Vlada bo pripravila načrt najbolj nujnih protipoplavnih ukrepov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Premier Miro Cerar je v okviru izrednega posveta vlade o ujmah odredil ustanovitev ožje delovne skupine, ki mora do 27. novembra pripraviti program najbolj nujnih ukrepov za zaščito pred poplavami.

Kot je po izrednem posvetu vlade, ki so se ga udeležili tudi predstavniki drugih institucij, dejal Cerar, je odredil ustanovitev ožje delovne skupine pod vodstvom ministrice za okolje in prostor Irene Majcen, v njej pa bodo sodelovala tudi druga ministrstva in stroka.

Akcijski načrt za preventivne ukrepe Ta delovna skupina bo do 27. novembra vladi predložila program najbolj nujnih ukrepov. Kot je dejal Cerar, bo to nek akcijski načrt, v katerem bo točno določeno, kje lahko v nekem razmeroma kratkem času, predvsem do polovice prihodnjega leta, država zagotovi učinkovite preventivne ukrepe proti poplavam.

Načrt bo zajemal lokacije, nabor ukrepov, kdo jih bo izvedel, v katerih rokih in koliko financ bo za to namenjenih. Vlada se bo v ta namen po Cerarjevih besedah potrudila, da dobi dodatna sredstva iz proračuna in tudi na morebitne druge načine zagotovi sredstva. Takoj ko bo vlada akcijski načrt dobila, se bo o njem opredelila. Cerar upa, da se bo lahko začel izvajati že v prihodnjih mesecih.

"Ukrepanje je nujno" Hkrati je napovedal, da bo ob koordinaciji okoljskega ministrstva pripravljen tudi nek splošni načrt poplavne varnosti, predvidoma do konca prihodnjega leta, v okviru katerega bodo po Cerarjevih besedah celovito zagotovili protipoplavno varnost v vseh drugih vidikih. Ukrepanje je nujno, je poudaril Cerar.

Po besedah predsednika vlade je za zagotovitev protipoplavne varnosti potrebna koordinacija tako med pristojnimi institucijami kot tudi med državo in občinami. Ocenil je, da je sicer na strani občin pogosto veliko pripravljenosti na sodelovanje, vendarle pa v določenih primerih načrti države trčijo ob ovire, ki jih postavljajo lokalne skupnosti. Kot je poudaril Cerar, bo te ovire v prihodnje treba odpraviti tako na normativni kot na praktični ravni.

Obrambni minister Janko Veber je dodal, da bodo že v prihodnjem tednu pričeli s posveti z župani v posameznih regijah glede ukrepov za pravočasno preprečitev hudih posledic poplav. Če na lokalni ravni ne bo zadostnega razumevanja in pripravljenosti na sodelovanje, pa minister dopušča tudi možnost predlogov sprememb zakonodaje.

Ministrica za okolje in prostor Irena Majcen je kot primer dobre prakse s tega področja navedla občino Škofljica, kjer gradijo protipoplavni nasip, ki je že v zadnjih poplavah nižje ležeča poslopja uspel ubraniti pred poplavami. Sicer pa bo akcijski načrt med drugim zajemal čiščenje vodotokov, poglabljanje strug, višanje in utrjevanje nasipov, pa tudi kakšno sanacijo, kjer bo ta mogoča, je pojasnila.

Pri odpravljanju posledic tokratnih poplav sicer po njenih predvidevanjih verjetno ne bomo mogli zaprositi za sredstva iz solidarnostnega sklada. Je pa dodala, da s pomočjo evropskih kohezijskih sredstev danes že potekata dve investiciji, ena na Dravi, druga na Savinji. V operativni program za prihodnje obdobje pa sta zajeti tudi investiciji v Gradaščico in Soro.

Cerar je še ocenil, da je bil odziv civilne zaščite, vojske, gasilcev in samih državljanov na tokratne poplave izjemno uspešen.