Sobota, 17. 5. 2008, 14.28
8 let, 11 mesecev
Vizija Ljubljane 2025
Po besedah ljubljanskega podžupana Janeza Koželja so projekti vredni vsaj tri milijarde evrov. Največji strateški pomen pa Koželj pripisuje poglobitvi železnice z gradnjo potniškega centra in logističnega terminala ter gradnji treh hidroelektrarn na Savi s športno-rekreacijskim parkom in črnuškim jezerom.
Vizija pomaga pri gospodarskem razvoju
Poleg motivacijskega namena vizija odkrije, kaj so prednosti Ljubljane v odnosu do konkurenčnih mest, kaj je tisto, kar je v Ljubljani posebnega in na kar se lahko stavi ne le pri trženju blagovne znamke mesta, ampak tudi pri oblikovanju njegove identitete v prihodnosti. Vizija ne pomaga samo pri izboljšanju življenja mesta in pri njegovi družbeni vsebini, ampak tudi pri njegovem gospodarskem razvoju.
»Bili smo tako pogumni, da smo vsakemu od 93 projektov, tudi če se bodo izvajali desetletja, dali tudi letnice, ki niso samo motivacijske, ampak so tudi napoved mogočih uresničitev,« je pojasnil Koželj in dodal, da je v tem posebnost in uporabna vrednost pri izoblikovanju strategije izvajanja.
Po Koželjevih besedah ima vizija dva nosilna projekta. Projekt treh hidroelektrarn na Savi, na katerega ni vezana samo potreba, da mesto preide na obnovljive vire in da poskuša poskrbeti za energetsko samooskrbo, ampak je nanj vezana tudi ureditev velikega regijskega savskega parka in velike vodne ureditve (črnuško jezero), na kateri bi se lahko razvili športi, kot sta jadranje in veslanje.
Poglobitev železnice
Drug velik strateški projekt pa je poglobitev železnice, saj je Ljubljana na stičišču dveh evropskih koridorjev, petega in desetega. Na ta projekt so vezani uresničitev trajnostnega prometa, ki bi rešil prometne zagate mesta, in tudi druge ureditve, kot je gradnja Potniškega centra Ljubljana in logističnega terminala v Zalogu.
Ljubljana kot sonaravno mesto
Podžupan upa, da bo Ljubljana izgubila negativen sloves mesta, ki se krči in izgublja svoj življenjski slog. »Ljubljana naj bi se razvila v idealno mesto, postala naj bi sonaravno mesto in svetovljanska metropola vseh Slovencev,« je dejal Koželj.
Na podžupanovo pobudo so vizijo, ki jo je na različnih delavnicah in sestankih pripravilo 40 strokovnjakov s področja prostorskih in ekonomskih ved, javnosti predstavili na urbanistični razstavi Ljubljana 2025.