Četrtek, 30. 8. 2012, 18.59
9 let
Virant: Slovenija je sposobna sama rešiti svoje težave

Predsednik Državljanske liste Gregor Virant je na novinarski konferenci zatrdil, da je Slovenija sama sposobna rešiti svoje težave. Pri tem potrebujemo optimizem, pozitivno naravnanost in še posebej politično stabilnost, meni. "Želimo biti dejavnik vsega naštetega," je dejal in dodal, da je Slovenija sicer v težkem položaju, ki pa ni nerešljiv. Med glavnimi koraki pri izhodu iz krize je pod prvo točko opozoril na uravnoteženje javnih financ in zmanjšanje primanjkljaja pod tri odstotke. Za dosego tega cilja bo, tako Virant, treba zmanjšati tudi maso plač v javnem sektorju, kar pa brez zmanjševanja števila zaposlenih zaradi presežkov po vsej verjetnosti ne bo mogoče. Virant je znova poudaril, da se v stranki zavzemajo za vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo in da opozicije, ki temu nasprotuje, ne razumejo. Ker dvotretjinske podpore poslank in poslancev zlato pravilo očitno ne bo doseglo, se bodo v Državljanski listi zavzeli, da bi to v slovenskem pravnem redu veljalo kot mednarodni pravni akt že ob ratifikaciji. Glede upravljanja državnega premoženja je zatrdil, da bo ključno, da bodo v nadzornem svetu ustanove, ki bo premoženje upravljala, sedeli kompetentni, čisti, neobremenjeni in neodvisni ljudje. "Če bodo takšni, bomo lahko mirno spali," je pojasnil. Poudaril je tudi pomen sanacije bank v državni lasti in njihove privatizacije. Virant je še dodal, da je DL, kljub temu da vedno pove svoje mnenje, čvrst del koalicije. "Sposobni smo rešiti težave, samo skupaj moramo stopiti, " je dejal. Minister za finance Janez Šušteršič je pojasnil, da bo Slovenija do konca leta bila bitko za kredibilnost in da bo to obdobje ključno, da vidimo, ali smo državo sposobni sami pripeljati iz krize. Zatrdil je, da smo še zelo daleč od grškega scenarija, da pa bo prihodnje leto, če ne bomo sprejeli ustreznih ukrepov in se zgodi politična kriza, zelo težko. A so v stranki po njegovih besedah glede tega optimistični. Dejal je, da ga moti, da nekateri na možnost evropske pomoči gledajo kot na nekaj preprostega. Pri tem je opozoril, da je morala Grčija za izplačilo druge tranše pomoči po naročilu iz Bruslja v manj kot enem mesecu sprejeti okoli 50 zakonov.
Minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič je pojasnil, da v njegovem resorju načrtujejo spremembe insolvenčne zakonodaje, s katero bi poenostavili stečajne postopke in zaščitili upnike. Pripravljajo ukrepe za učinkovitejše delovanje javnega sektorja, med katere spada tudi zmanjševanje števila zaposlenih.
Pličanič je zatrdil, da o odstotku zaposlenih, ki naj bi jih v javnem sektorju odpustili, za zdaj še ni mogoče govoriti, a po njegovem brez odpuščanja ne bo šlo. Izvedli naj bi še spremembo sistema nagrajevanja zaposlenih v javnem sektorju, reformo javnih služb in javnih agencij, reformo upravljanja z državnimi nepremičninami in uvedbo ukrepov za učinkovitejše delovanje inšpekcijskega nadzora.