Ponedeljek,
17. 6. 2013,
15.21

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 6. 2013, 15.21

8 let, 5 mesecev

Virant: Odškodnina Mirageu ne pripada

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Minister Gregor Virant je ocenil, da Mirageu odškodnina v višini 8,3 milijona evrov ne pripada, saj je nalepke za vetrobransko steklo ukinil zakon in je težko govoriti o izgubljenem dobičku.

Državno pravobranilstvo je sicer v četrtek na vrhovno sodišče vložilo revizijo na sodbo višjega sodišča v zadevi Mirage, po kateri mora Slovenija podjetju plačati 8,3 milijona evrov odškodnine zaradi enostranske prekinitve posla, vezanega na registracijske nalepke za motorna vozila.

Pogodba ni jamčila točno določene količine nalepk V reviziji je glavni argument prav to, da pogodba podjetja Mirage z državo ni jamčila točno določene količine nalepk, ki bi se prodale vsako leto. Tudi v primeru, da tedanji minister Dragutin Mate ne bi razdrl pogodbe, pa Mirage ne bi mogel več prodajati nalepk za vetrobransko steklo, ker je slednje ukinil zakon, je v izjavi novinarjem ob robu seje DZ povedal minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant.

Odškodnina za zaloge in ne za izgubljeni dobiček "Nalepk preprosto ni bilo več, zato je težko govoriti o tako visokem izgubljenem dobičku," je prepričan. Po njegovem mnenju gre za bistveno nižji znesek, ki bi ga bilo treba plačati podjetju, morda za "zaloge, ki so jih takrat še imeli, ne pa za izgubljeni dobiček". Država bi morala namreč podjetju Mirage po sklepu sodišča plačati 8,3 milijona evrov odškodnine.

So nalepke primer sistemske korupcije? Ob vprašanju razlogov, da je podjetju Mirage do zadnje stopnje uspevalo na sodišču, pa pravi, da bi lahko v dosedanjih postopkih uveljavljali tudi kakšne druge argumente. Nekatera vprašanja namreč še niso bila odprta, je pojasnil minister. Tudi on ocenjuje, da so bile nalepke za vetrobransko steklo primer velike birokratske neumnosti. Čisto možno pa je po ministrovih besedah, da so dober primer sistemske korupcije. In sicer v smislu, da "se predvidi neka zakonska obveza, zato, da bi nekdo dobro zaslužil". Da je ta primer vrh ledene gore sodne korupcije, je sicer pred dnevi ocenil prvak SDS Janez Janša.

Država odškodnine še ne bo plačala Virant je napovedal, da se bo primeru spora države z Mirageom, ki da je v več pogledih problematičen, nekoliko bolj pozorno kot pred leti posvetila tudi policija. Na podlagi vložene revizije bo država predlagala tudi odlog izvršbe, saj je Mirage že vložil predlog zanjo. Država torej določene odškodnine ne bo še plačala, temveč počakala na izid revizije na vrhovnem sodišču.

Virant: Država ima dobre možnosti Rok za vložitev revizije na vrhovno sodišče naj bi bil sicer 13. junija. Kot je dejal Virant, je celotno zadevo preučil in strokovno ocenil, da ima država dobre možnosti, od 70 do 80-odstotne, za uspeh na vrhovnem sodišču.