Sreda,
31. 7. 2013,
8.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 31. 7. 2013, 8.13

9 let

Video: Nadškofa Stres in Turnšek odstopila

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Apostolski nuncij Juliusz Janusz je na novinarski konferenci dejal, da ceni odnos obeh nadškofov do Cerkve, in dodal, da naj njun odstop sprejmemo kot znak njune ljubezni do Cerkve.

Ljubljanski nadškof Anton Stres in mariborski nadškof Marjan Turnšek sta odstopila s položajev, njuno odpoved je papež Frančišek že sprejel. Cerkvenim službam sta se odpovedala zaradi težkega ekonomskega stanja, v katerem je Nadškofija Maribor, in v upanju, da bo njuna odpoved prispevala k obnovi življenja v Cerkvi na Slovenskem.

Do jeseni 2014 zamenjav ne bo. Da bi zagotovil redno vodenje obeh nadškofij, pa je sveti oče začasno upravljanje ljubljanske nadškofije zaupal novomeškemu škofu msgr. Andreju Glavanu, mariborske pa celjskemu škofu msgr. Stanislavu Lipovšku.

Nuncij razočaran nad mediji Apostolski nuncij Juliusz Janusz je bil nekoliko razočaran, ker so mediji objavili novico o odstopu Stresa in Turnška še preden so jo v nunciaturi uradno potrdili. Ob tem je dejal, da ceni ponižnost in povezanost obeh nadškofov s Cerkvijo. Njun odstop bi morali zato po njegovih besedah sprejeti kot znak ljubezni do Cerkve.

Poudaril je, da je odstop Stresa in Turnška tudi znak poslušnosti in enotnosti slovenske Cerkve s papežem Frančiškom. Zagotovil je, da ta dogodek nikakor ne bo povzročil nobenih težav v odnosu s Svetim sedežem v Rimu.

"Nisva glavna krivca" Nadškof Stres je ob odstopu dejal, da finančni zlom družb, povezanih z mariborsko nadškofijo, že več kot dve leti meče senco na Cerkev in otežuje njeno poslanstvo. "Glede na to, da sem imel v mariborski škofiji pomembno mesto in vlogo, je padel del odgovornosti tudi name, iz tega dejstva so izhajali tudi na Svetem sedežu, ko so mi aprila letos sporočili vabilo papeža, da se odpovem službi nadškofa. Dogovorili smo se, da bom to storil, ko bodo opravljene pastoralne dejavnosti. Tako je od danes sedež nadškofa izpraznjen, v tem trenutku se želim zahvaliti vsem svojim sodelavcem, duhovnikom in drugim pastoralnim delavcem za pomoč in sodelovanje, enako se zahvaljujem vsem vernikom za podporo in molitve in prijaznost. Na koncu vsem, ki so tako ali drugače prizadeti zaradi zloma, izrekam iskreno obžalovanje in se ponovno opravičujem za svoj del odgovornosti pri tem. Nikoli nisem trdil, da nimam nikakršne odgovornosti, vendar skupaj s Turnškom zanikava, da bi bila midva glavna krivca za razmere, ki so pripeljale do tega finančnega zloma."

"Neločljivo in soodgovorno sem povezan z gospodarskim zlomom nadškofije "Kot sem ob imenovanju za mariborskega nadškofa metropolita v duhu pokorščine papežu sprejel to cerkveno službo, tako sem v istem duhu sprejel tudi povabilo papeža Frančiška, da se ji odpovem," pa je dejal nadškof Turnšek. Dodal je, da je to storil v iskrenem prepričanju, da lahko s tem pripomore k prečiščenju razmer v Cerkvi na Slovenskem in zagotovi njenim predstavnikom večjo oznanjevalno in pričevanjsko moč v procesu nove evangelizacije sredi težavnih slovenskih družbenih razmer.

Turnšek je dejal, da ga službe, ki jih je opravljal, neločljivo soodgovorno povezujejo z gospodarskim zlomom mariborske nadškofije in reševanjem tega težavnega položaja. "Po svojih najboljših močeh sem se trudil, da bi z domačimi in tujimi sodelavci kar najbolj omilili posledice, a žal, iz različnih razlogov nismo bili uspešni." Vsem, ki so zaradi finančnega zloma mariborske nadškofije oškodovani ali prizadeti, morda pohujšani, duhovnikom in laikom, se je osebno še enkrat opravičil za svoj del odgovornosti.

Kdo bo novi ljubljanski nadškof? Zbrali smo tudi govorice, kdo lahko postane novi ljubljanski nadškof. Kot prvega omenjajo beograjskega nadškofa Stanislava Hočevarja, kot drugega odgovornega urednika tednika Družina Francija Petriča, kot tretjega pa omenjajo duhovnega voditelja Bogoslovnega semenišča v Ljubljani Primoža Krečiča.

Kazenska sankcija ali zgolj umiritev razmer K odstopu je Stresa in Turnška pozval sam papež Frančišek oziroma pristojni vatikanski organi. Pristojna komisija v Vatikanu, ki je proučila mariborsko finančno polomijo, sicer ni našla razlogov za njuno kazensko sankcioniranje. Po pisanju Dnevnika pa sta oba, nadškof Stres v večji meri, s svojimi finančno tveganimi odločitvami v letih pred krizo, zlasti po letu 2003, dejavno prispevala k finančnemu zlomu mariborske nadškofije.

Stres že sam razmišljal o odstopu Stres je sicer letos nameraval sam odstopiti, ker je ocenil, da je breme mariborske zgodbe in notranjih lobijev v Rimsko katoliški cerkvi premočno, da bi lahko kaj naredil.

Stres in Turnšek sta se tako pridružila že kaznovanim za afero, nekdanjemu ravnatelju nadškofijske gospodarske uprave Mirku Krašovcu, ki se je moral aprila letos umakniti v samostan Šentpavel na avstrijsko Koroško, in predčasno razrešenemu mariborskemu nadškofu Francu Krambergerju.

Spomnimo Da za mariborsko afero nista odgovorna le Krašovec in Kramberger, je Dnevnik, sklicujoč se na dokumente, ki so jih pridobili od dobro obveščenih mariborskih virov, poročal že lani. Med imeni, ki so jih navedli, sta bila tudi Stres in Turnšek. Zdajšnji ljubljanski nadškof je kot mariborski pomožni škof sodeloval pri vseh ključnih odločitvah v okviru Škofijskega gospodarskega sveta. Stres naj bi tako tudi sprejel ključno odločitev, ki je vodila v polom mariborske nadškofije. Do leta 2004 je postavljal svoje, večinoma laične kadre za finančno vodenje, z nasveti pa mu je pomagal tudi tedanji murskosoboški škof Turnšek.