Nedelja, 22. 7. 2012, 15.53
9 let, 2 meseca
Večernji list: Slovenija grozi

Tako piše zagrebški Večernji list, ki navaja izjave slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca v pogovoru za mariborski Večer.
Zagrebški časnik spomni, da so za Ljubljano sporni devizni prihranki, ki jih je Hrvaška prenesla na hrvaške banke. Gre za 545 milijonov nekdanjih nemških mark, ki jih skušata Zagrebška banka in Privredna banka Zagreb prek sodišč iztožiti od LB in NLB.
Glede na slovensko pojasnitev spora je preneseni dolg del nasledstva in bo izplačan ob koncu pogajanj o nasledstvu. "Odprto vprašanje ostaja, kaj bo z deviznimi prihranki hrvaških državljanov, ki prihrankov niso prenesli. Gre za še 312 milijonov nemških mark," piše časnik.
Časnik dodaja stališče neimenovanega hrvaškega uradnika, da bo Slovenija verjetno počakala na rešitev spora o LB, ki ga bosta pripravila finančna strokovnjaka France Arhar in Zdravko Rogić. Če bodo v Ljubljani zadovoljni, bodo začeli postopek ratifikacije, pravi vir.
Tudi Jutranji list poroča, da "Slovenija grozi z blokado ratifikacije". Spominja tudi na majsko izjavo predsednika Danila Türka, ki je omenil možnost, da bi Slovenija izkoristila problem LB kot izgovor za izogibanje ratifikaciji hrvaške pogodbe z EU.
Spletni portal Index.hr o Erjavčevem pogovoru za Večer meni, da gre za novo izsiljevanje Slovenije, medtem ko tprotal.hr o zadevi poroča pod naslovom "Slovenske grožnje - ali LB ali EU".
Pusićeva je pred odhodom na obisk v Bruselj na zagrebškem letališču Pleso novinarjem povedala, da mora biti reševanje spora o LB popolnoma ločeno od ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z EU.
"Edini način, ki je dober in ki smo ga predlagali, je, da bi ločili ti dve vprašanji. Oni (Slovenija) so sprejeli pobudo, da hrvaška in slovenska stran imenujeta finančna strokovnjaka, ki bosta predlagala rešitev," je izjavila Pusićeva. Po njenem mnenju bi morali državi spor o LB urejati sami.
Ocenila je, da je nastopil najboljši čas za začetek ratifikacije hrvaške pristopne pogodbe z EU v slovenskem parlamentu, saj bi z njim Slovenija poslala pozitivno sporočilo hrvaški javnosti.
"Nikjer ni videti političnih problemov v smislu, da ne bi dobili parlamentarne večine. Le v primeru Slovenije se to omenja kot nekakšno ustrahovanje," je izjavila. Obenem je opozorila, da v času krize v EU obstajajo določeni zadržki do sprejetja novih članic.