Petek, 26. 4. 2013, 16.10
9 let
Valič Zverova: Zgodovina slovenskega uporništva je dolga in bogata

27. aprila državljanke in državljani Slovenije praznujemo dan boja proti okupatorju. O pomenu tega državnega praznika smo se na Planet Siol.net pogovarjali z zgodovinarjema Andrejo Valič Zver in Jožetom Pirjevcem.
"Praznik, ki ne temelji na zgodovinskih dejstvih, ne more trajno obstajati oziroma se ne more trajno zasidrati v kolektivnem spominu. Pa ne da Slovenci ne bi bili uporniki, saj je zgodovina našega uporništva dolga in bogata. Od kmečkih uporov prek TIGR-a do osamosvojitve Slovenije bi našli celo vrsto odličnih primerov. Ne nazadnje se letos spominjamo tristoletnice tolminskega punta 1713. Vsekakor bi bilo bolje najti kakšno drugo podlago za praznovanje dneva slovenskega uporništva, kot je 27. april," je poudarila.
"S to potezo smo se vpisali v zgodovino Evrope kot herojski narod in si zaslužili pravico, da kot enakovredni subjekt sedimo med narodi z bogatejšo zgodovinsko tradicijo od naše. Ustanovitev OF je bil skratka dogodek, ki je dajal našemu kolektivnemu osebku poleg kulturne identitete, ki smo jo že imeli, še politično in vojaško. V tem smislu gre za novo etapo v našem tisočletnem razvoju, ki nam dovoljuje, da gledamo na prihodnost z zavestjo, da se znamo v trenutku smrtne krize odzvati tako, kot se spodobi svobodnim ljudem," nam je razložil.
"Ta odnos je dvojen: leva stran ga glorificira, desna pa ga zaradi prej omenjenih razlogov ne sprejema. Noben praznik, ki politično deli narod, ni upravičen. Prazniki morajo povezovati, ne pa deliti," je zatrdila Valič Zverova.
"S tem pač dokazujejo, kako siromašno je njihovo levičarstvo, saj je bil OF tudi tolmač tistih širokih ljudskih množic, ki so pričakovale po vojnem trpljenju boljše in pravičnejše življenje. Zaradi režima KP se to upanje ni povsem uresničilo, kar pa še ne pomeni, da jih ni primerno ceniti kot bistveno komponento našega boja in jih gojiti kot vrednoto, ki mora še danes pogojevati naše politično delo," je sklenil.