Ponedeljek,
26. 5. 2008,
12.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 26. 5. 2008, 12.36

8 let, 8 mesecev

V ZZP zaradi referenduma nameravajo pozvati k državljanski nepokorščini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V zunajparlamentarni stranki Zveza za Primorsko (ZZP) pozivajo državljane, naj na posvetovalnem referendumu o pokrajinah glasujejo proti ustanovitvi dveh pokrajin na Primorskem.

ZZP državljane poziva tudi, naj na glasovnici izrazijo željo za oblikovanje enotne pokrajine na zahodu Slovenije. Predvideno referendumsko vprašanje je namreč po njihovem mnenju neustrezno. "Gre za predvolilno tekmovanje" "Posvetovalni referendum ne bo prinesel ničesar, saj gre le za nekakšno predvolilno tekmovanje," je na današnji novinarski konferenci v Novi Gorici poudaril predsednik glavnega odbora ZZP Oton Mozetič. "Ne strinjamo se z drobljenjem Slovenije na 13 pokrajin, saj je to neučinkovito in zastavljeno tako, da politični bloki zgolj tekmujejo, kdo bo dobil več predvolilnih točk," je pripomnil predsednik ZZP Pavel Gregorčič in dodal, da je večje število regij le "spreten politični manever".

"Referendumsko vprašanje razdvaja" Po njunih besedah referendumsko vprašanje vsaj na Primorskem ne bo dalo pravih odgovorov, saj še naprej "razdvaja" ljudi. Referendum o pokrajinah Primorcem ne daje možnosti, da bi se opredelili do oblikovanja enotne Primorske pokrajine, zato v ZZP razmišljajo, da bi pozvali ljudi k državljanski nepokorščini, in sicer tako, da bi na referendumsko glasovnico dopisali možnost za enotno pokrajino, je pojasnil glavni tajnik ZZP Aleksander Lemut.

Bo posvetovalnemu sledil zakonodajni referendum? Kot skrajno možnost je Gregorčič omenil tudi zahtevo za naknadni zakonodajni referendum, ki bi bil za parlament obvezujoč, saj sam zaradi neenotnosti strank ne vidi možnosti, da bi v parlamentu, tudi v novem mandatu, zbrali dvotretjinsko večino, potrebno za sprejem pokrajinske zakonodaje.

"Edina rešitev je Primorska s posebnim statusom" "Upoštevaje dosedanji potek in težave pri ustanavljanju pokrajin ugotavljamo, da je zaradi zgodovinskih, kulturnih, gospodarskih, narodnoobrambnih in številnih drugih razlogov edina rešitev, da se na območju Primorske v njenih zgodovinskih mejah ustanovi dežela Primorska s posebnim statusom v okviru Slovenije," menijo v ZZP. Le taka Primorska bo po njihovem mnenju lahko kos sosednjima čezmejnima deželama.

"DZ in zbor pokrajin naj imata vsak po 60 poslancev" V ZZP, v kateri si že od ustanovitve stranke prizadevajo za deregulacijo, decentralizacijo in demokratizacijo države, so zato pripravili svoje vsebinske predloge. Potreben je prenos večjega dela upravnih funkcij držav na nižje ravni, menijo v stranki in predlagajo zmanjšanje števila poslancev v parlamentu ter preoblikovanje državnega sveta v zbor pokrajin. Državni zbor in zbor pokrajin bi tako imela vsak po 60 poslancev, drugačna pa bi naj bi bila tudi delitev proračunskih sredstev med državo, pokrajine in občine, in sicer na tretjine.

Kot so še poudarili v ZZP, pokrajine, v katerih morajo biti institucije razdeljene policentrično, ne smejo odvzemati pristojnosti občinam, prinesti ukinitve ali zmanjšanja obsega pristojnosti obstoječih upravnih enot ter povečati birokratskega aparata.