Vlada je 42 javnim uslužbencem, ki so zaposleni za določen čas, dvignila plače za pet plačnih razredov, v kabinetu predsednika vlade Boruta Pahorja pa so sklenili drugače.
Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da te zakonske možnosti v sklopu ukrepov za zmanjševanje posledic gospodarske in finančne negotovosti ne bodo izvajali.
Spomnimo:
Vlada je 42 javnim uslužbencem, ki so zaposleni za določen čas, dvignila plače za pet plačnih razredov. Vlada ima namreč možnost, da skladno z zakonom o javnih uslužbencih ter zakonom o sistemu plač v javnem sektorju s sklepom določi, da se javnega uslužbenca, ki je sklenil delovno razmerje za določen čas, za čas mandata funkcionarja, uvrsti v plačni razred, ki je za pet plačnih razredov oziroma 20 odstotkov višji od plačnega razreda, v katerega je uvrščeno delovno mesto.
Med uslužbenci, ki jim je vlada povišala plače, je pet uslužbencev zunanjega ministrstva, po štirje s finančnega, prometnega in notranjega ministrstva, po trije iz premierovega kabineta ter gospodarskega in kulturnega ministrstva.
Že izdana soglasja se ne bodo izvajala
V kabinetu predsednika vlade pa so sklenili, da te zakonske možnosti za javne uslužbence v kabinetu do nadaljnjega ne bodo izvajali, in sicer v sklopu ukrepov za zmanjševanje posledic gospodarske in finančne negotovosti. Prav tako so sprožili ustrezne postopke, da se tistim javnim uslužbencem kabineta predsednika vlade, ki jim je bilo soglasje vlade za določitev višje osnovne plače že izdano, to v prihodnje ne izvaja, so sporočili iz Pahorjevega kabineta.
Kot je Pahor pojasnil po seji vlade, se je v začetku mandata nova vlada morala organizirati, zato je vodja njegovega kabineta sprejela odločitev za povišanje plač za pet uslužbencev v kabinetu. V "luči dogodkov" pa se je tudi po posvetu s Pahorjem odločila predlagati, da s prvim februarjem ta odločitev ne velja več, je pojasnil Pahor.
Pahor: Obremenitve so velike, plače pa ne
Premier ob tem poudarja, da so obremenitve njegovih sodelavcev velike, plače pa ne. Vendar pa, če bi jih dodatno nagradili, kot glavni pogajalec s sindikati javnega sektorja ter v pogajanjih med delodajalci in delojemalci "ne bi imel moralne pogajalske pozicije, da bi apeliral na to, da dosežejo nov dogovor o plačnih razmerjih", je prepričan Pahor.
Kar pa se tiče zaposlenih na posameznih ministrstvih, ki jim je vlada zvišala plače, pa po Pahorjevih besedah ministri takšne odločitve niso mogli sprejeti "čez palec" in se morajo najprej posvetovati z zaposlenimi.