Ljubljansko mestno redarstvo in Prehospitalna enota Ljubljana oziroma zanjo Reševalna postaja Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana sta podpisala protokol o sodelovanju.
Ta vključuje dogovor o obveščanju redarjev o kritičnih dogodkih, pri katerih lahko pomagajo z oživljanjem in nudenjem prve pomoči tudi z defibrilatorjem.
Redarji lahko sedaj pomagajo z oživljanjem
Kot so sporočili iz mestne uprave, je s tem pomembnim tehničnim pripomočkom že opremljena vsaka patrulja mestnega redarstva. Redarji lahko tako suvereno pristopijo k ponesrečencu ali bolniku v primeru srčnega zastoja. Večina jih je namreč temeljito obnovila znanje o temeljnih postopkih oživljanja in se naučila uporabljati avtomatski defibrilator.
Redarji bodo zaenkrat lahko nudili pomoč v strogem centru mesta, kjer so prisotni praktično 24 ur na dan, po uspešni vpeljavi sodelovanja pa v UKC Ljubljana upajo na širitev območja skupnega delovanja.
Oživljanje takoj po srčnem zastoju lahko pomeni razliko med življenjem in smrtjo
Temeljni postopki oživljanja z defibrilacijo v prvih štirih minutah po srčnem zastoju lahko pomenijo razliko med življenjem in smrtjo - tisti, ki jih oživljajo takoj, imajo trikrat večjo možnost za preživetje. Avtomatski defibrilator pomeni dodano vrednost, ki še dodatno poveča možnost, da žrtev preživi srčni zastoj.
Mestno redarstvo Mestne občine Ljubljana je ob uvedbi novosti pripravilo zloženko Ljubljana, srcu prijazno mesto.