Ponedeljek, 1. 2. 2010, 12.01
9 let
Ustavno sodišče zavrnilo Kosa

Parlamentarna komisija s poslovnikom podrobneje uredi način svojega dela, za vprašanja, ki z njim niso urejena, pa se uporablja poslovnik državnega zbora, piše v obrazložitvi sklepa ustavnega sodišča. Ob tem so zapisali, da so razmerja med komisijo za preprečevanje korupcije in državnozborsko komisijo urejena z zakonom o preprečevanju korupcije.
Parlamentarna komisija ima pooblastilo, da s svojim poslovnikom uredi le način svojega dela, nima pa pooblastila za urejanje razmerij, ki so urejena z zakonom, poudarja ustavno sodišče.
US: Kos kot predsednik komisije nima samostojnih pristojnosti
Ustavno sodišče je v tokratni obrazložitvi zapisalo, da Kos kot predsednik komisije nima samostojnih oziroma svojih lastnih pristojnosti, ampak naloge, katerih cilj je zagotoviti delovanje in s tem izvrševanje pristojnosti državnega organa. Zato predsednik komisije kot izvajalec pristojnosti organa ne more imeti več pravic ali drugačne pravice kot sam organ. Ustavno sodišče je zato pobudo zavrglo.
Takšna sprememba poslovnika za Kosa predstavlja napad na neodvisnost dela komisije za preprečevanje korupcije, zato je Kos konec oktobra vložil pobudo za presojo ustavnosti omenjenih dopolnitev poslovnika državnozborske komisije. Kos namreč meni, da je Mariničeva komisija svoj pravilnik dopolnila s ciljem priti do občutljivih podatkov, ki bi omogočili posameznim politikom, da se izognejo odgovornosti za storjena dejanja.