Ponedeljek, 30. 6. 2014, 17.41
8 let, 9 mesecev
Urška Bačovnik Janša: Več nas bo tukaj, prej bo zmagala resnica (video)
V parku nasproti sodišča se je v popoldanskih urah zbrala množica podpornikov Janeza Janše s svečami v rokah, manjkali niso vidnejši člani stranke SDS. V družbi Andreje Valič Zver se je mimo oziroma okoli sodišča sprehodila tudi Janševa žena Urška Bačovnik Janša, opazili pa smo tudi Janševega brata Rajka Janšo.
Nekdanji minister za notranje zadeve in poslanec SDS Vinko Gorenak je danes za medije ponovil svoje razmišljanje, ki ga je zapisal na svojem blogu, zakaj so za predsednika vrhovnega sodišča izbrali Branka Maslešo, ne Marka Šorlija.
"Sodniki so odklonili Šorlija, ki je imel šestkrat boljše rezultate, vsaj po Cobisu sodeč, kot Masleša. Takrat je bilo jasno, da je Masleša vojak leve politične opcije in bo odslužil svojo nalogo," je povedal Gorenak.
Kljub temu vztraja, da se bodo pred sodiščem zbirali toliko časa, dokler ne bo odločilo. "Kakorkoli že bo odločilo. Več nas bo pred sodiščem, prej bodo dali kaj od sebe," je še prepričan Gorenak.
V povorki po dva in dva so tako podporniki iz parka krenili proti sodišču in ga obhodili, nato pa so se ustavili pred stopniščem, kjer so varnostniki postavili ograjo. S transparenti in dvignjenima dvema prstoma v obliki črke V (zmaga, op. a.) so skandirali: "Janša, Janša!" Nekaj besed so namenili tudi predsedniku vrhovnega sodišča Masleši.
Primc je po megafonu podpornikom predstavil mnenje vodje kazenskega oddelka na vrhovnem sodišču Marka Šorlija v zvezi s sodbo, zaradi katere je Janša v zaporu že enajst dni.
"Odmeva Šorlijeva ugotovitev, da izrek sodbe na štirih straneh vsebuje le dve besedi – sprejel obljubo – ki se nanašata na tisto, kar bi moralo biti v izreku, sicer pa izrek navaja dejstva in okoliščine, ki so lahko podlaga za sklepanje," je pojasnil Primc.
Če očistimo opis ravnanja vsega, kar v izrek ne spada, je še dodal Primc, ostane v njem glede izvršitvenega ravnanja le abstraktni del, besedi sprejel obljubo.
Kot je dejal, so nad tem dejanjem zgroženi. Ne bodo dovolili, "da predsednika odstranijo iz političnega in družinskega življenja. Pričakujemo, da Masleša konča proceduralne prevare in nemudoma odloči o izpustitvi iz zapora". S tem bi po njegovem mnenju omogočil vsaj deloma normalne volitve, ki bodo sicer "pod vprašajem kredibilnosti in poštenosti".
"Ravnanja podpornikov strank v postopku ali navedb medijev ne moremo komentirati ali se do njih opredeljevati," so na naša vprašanja v zvezi s shodom odgovorili na vrhovnem sodišču.