Ponedeljek,
8. 12. 2008,
8.20

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 8. 12. 2008, 8.20

9 let, 3 mesece

Türk in Klaus o slovenskem in češkem predsedovanju EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predsednik republike Danilo Türk, ki je začel dvodnevni uradni obisk na Češkem, se je v Pragi srečal z gostiteljem, češkim predsednikom Vaclavom Klausom.

Predsednika sta govorila o slovenskih izkušnjah pri predsedovanju Evropski uniji, odnose med državama pa sta ocenila kot prijateljske in na visoki ravni brez odprtih vprašanj. "Prijateljstvo med narodoma je zgodovinsko utemeljeno" Klaus je na novinarski konferenci po srečanju izrazil upanje, da se bodo odnosi med Češko in Slovenijo razvijali na vseh področjih, predvsem na področju gospodarstva in kulture. "Prijateljstvo med češkim in slovenskim narodom je zgodovinsko utemeljeno in ima zelo dobre izrazne oblike na področju političnih odnosov, gospodarskega in kulturnega sodelovanja," je dodal Türk.

Predsednika sta govorila tudi o slovenskih izkušnjah pri predsedovanju EU, Klaus pa je Türku predstavil prioritete češkega predsedovanja povezavi v prvi polovici prihodnjega leta. "Obe državi imata veliko tem za razpravo o našem skupnem življenju v naši skupni organizaciji - EU," je poudaril Türk.

Klaus se ne bo vmešaval v odločitev Ircev Klaus je povedal, da s Türkom nista govorila o Lizbonski pogodbi in procesu ratifikacije, je pa poudaril, da je on zadnji, ki bi komurkoli dajal nasvete, sploh pa Ircem, kaj naj naredijo. "To je njihova odločitev in v celoti spoštujem njihovo stališče. Vsekakor se ne bom vmešaval v to; lahko glasujejo znova ali ne, to je irska odločitev," je odgovoril na novinarsko vprašanje, kaj meni o možnosti, da bi Irci lahko znova glasovali o Lizbonski pogodbi.

Türk je pristavil, da je vprašanje ratifikacije pogodbe stvar vsake posamezne države članice, zato se mora vsaka država sama odločiti, kako in kdaj bo to naredila. "Zato menim, da morajo vse države članice Evropske unije spoštovati suverenost in občutljivost odločanja, ko gre za tako pomembne in daljnosežne pogodbe, kot je Lizbonska pogodba," je poudaril. Klaus je zavrnil oznako nekaterih medijev, da je evroskeptik, pri čemer je dodal, da je sam optimist, optimističen pa je tudi, kar se tiče njegovega odnosa do EU. "Bolj zanimivo je deliti ljudi v Evropi na evronaivneže in evroidealiste, sam pa sem v prvi vrsti evrorealist," je dejal.

"Rekel sem nekaj povsem drugega" Na novinarsko prošnjo za dodaten komentar svoje izjave, da je bilo slovensko predsedovanje EU zgolj igra, ki sta jo zrežirali Francija in Nemčija, je češki predsednik odgovoril, da si "nikoli, niti v sanjah, ne bi upal trditi, da je Slovenija igrala nekakšno igro Nemčije in Francije". "Rekel sem nekaj povsem drugega: velika razlika je, če EU predseduje velika država, kot sta Francija in Nemčija, ali pa če EU predseduje majhna država, kot na primer Slovenija," je pojasnil.

"Slovensko predsedovanje je bilo dobro odigrana vloga, ki je potekala v kontekstu kontinuitete predsedovanj treh držav, ki so skrbno usklajevale potek predsedovanja vseh treh - Nemčije, Portugalske in Slovenije," je dodal Türk. "Vsaka država prinese neko svojo značilnost in svoj temperament v predsedovanje in odgovarja na izzive, ki jih prinaša trenutek," je poudaril. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo češko predsedstvo v časih, ki so težji od tistih, v katerih je predsedovala Slovenija, uspešno.

Türk in Sobotko tudi o energetski oskrbi in varstvu okolja Slovenski predsednik se je nato sešel tudi s predsednikom češkega senata Premyslom Sobotko, s katerim sta se dotaknila nedavne razsodbe češkega ustavnega sodišča, ki je presojalo skladnost Lizbonske pogodbe z nacionalnim pravnim redom. Govorila sta tudi o vprašanjih zagotavljanja stabilne energetske oskrbe ter varstva okolja. Predsednik Türk se je zatem srečal še s praškim županom Pavlom Bemom, so sporočili iz predsednikovega urada.

Türk bo predaval na Karlovi univerzi v Pragi Predsednik Türk se bo zadnji dan obiska, v torek, srečal še s češkim premierom Mirekom Topolanekom in s Slovenci, ki živijo na Češkem. Na Karlovi univerzi v Pragi bo imel predavanje na temo "European Union: An area of Globalisation" (Evropska unija: Območje globalizacije).