Četrtek,
24. 4. 2008,
9.21

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 24. 4. 2008, 9.21

9 let, 2 meseca

Türk DZ predlagal spremembe ustave glede ustavnega sodišča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik republike Danilo Türk je ob nagovoru v DZ glede položaja ustavnega sodišča izročil pobudo, da se spremenijo določbe ustave, ki se nanašajo na pristojnost in delovanje sodišča.

"Želim si skrbne preučitve in konstruktivne razprave, ki bo omogočila reformo, kakršno nujno potrebujemo," je poudaril.

Predsednikova pobuda vsebuje šest točk Predsednikova pobuda vsebuje šest točk. Med drugim predlaga, da ustavno sodišče preneha s presojo glede ustavnosti in zakonitosti podzakonskih predpisov, preneha pa naj tudi z odločanjem o sporih glede pristojnosti med sodišči in drugimi državnimi organi.

Türk predlaga, da se vlaganje pobude za oceno ustavnosti zakona omeji na tiste primere, ko pravna ali fizična oseba nima možnosti vložiti ustavne pritožbe za varstvo svojih ustavnih pravic.

Ustavnemu sodišču naj se po njegovih besedah zagotovi možnost, da prosto odloči o tem, katero ustavno pritožbo bo glede na njen pomen za pravni red in varstvo ustavnih pravic strank sprejelo v obravnavo, ne da bi se moralo formalno opredeljevati do vseh vloženih ustavnih pritožb.

Spremeni naj se sistem volitev ustavnih sodnikov

"V ustavi se določi, da ustavno sodišče lahko v manj pomembnih stvareh odloči v ožjih senatih, saj bi se na ta način enako kot pri drugih državnih in meddržavnih sodiščih doseglo racionalno udeležbo ustavnih sodnikov pri odločanju." Poleg tega predsednik predlaga, da se spremeni sistem volitev ustavnih sodnikov. O podrobnostih nove ureditve bo treba razpravljati celovito, je dejal predsednik republike.

Tanko: Türkovi predlogi potrebni temeljitega razmisleka

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko meni, da so predlogi ustavnih sprememb, ki jih je predstavil predsednik republike Türk, "potrebni temeljitega razmisleka". Tanko sicer ocenjuje, da predsednikovih predlogov ne bo mogoče realizirati v tem mandatu DZ.

Gantar: Türkovi predlogi zanimivi in koristni V poslanski skupini Zares predloge predsednika Türka po besedah poslanca Pavla Gantarja ocenjujejo kot zanimive in koristne. Gantar pozdravlja tudi Türkova opozorila, ki jih v Zares ocenjujejo kot "primeren poskus zavarovanja integritete slovenskega sodstva".

Jelinčič: Türkovi predlogi smiselni Za predsednika SNS skupine Zmaga Jelinčiča so predlogi predsednika Türka smiselni, a bo o njih mogoče sklepati šele, ko jih bodo dobili na mizo v pisni obliki. Jelinčič je povedal tudi, da morebitnih ustavnih sprememb ne bo mogoče sprejeti v tem mandatu.

Horvat: Pobuda predsednika republike vredna razmisleka Po mnenju vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata je pobuda predsednika republike Danila Türka za ustavne spremembe glede pristojnosti ustavnega sodišča "prav gotovo vredna razmisleka". Horvat je poudaril tudi potrebo po podrobni analizi pobude tako s strani pravne stroke kot politike. Po njegovo v tem primeru "hitenje ni smiselno".

Potrč: Hitra reakcija na Türkove predloge bi bila neodgovorna Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč meni, da je vseh šest predlogov predsednika republike o ustavnih spremembah glede pristojnosti ustavnega sodišča resnih. Bi pa bila po njegovo hitra reakcija glede njihove vsebine "neobjektivna, slaba in neodgovorna". Po Potrčevo je ustavno sodišče sicer potrebno prevetritve.

Školč: Türk odprl teme, ki so v središču zanimanja LDS

Po mnenju vodje poslanske skupine LDS Jožefa Školča je predsednik republike Danilo Türk v današnjem nastopu v DZ v zvezi s spremembami ustave na področju ustavnega sodišča "odprl vse tiste teme, ki so tudi v središču zanimanja LDS". Školč opozarja, da to "niso točke, ki bi se jih dalo direktno prevesti v materijo ustavnih ali zakonskih sprememb.

Janc: Dobro je, da začnemo o spremembah ustave razmišljati v tem mandatu Namestnik vodje poslanske skupine SLS Kristijan Janc meni, da je priložnost za sprejetje sprememb ustave glede ustavnega sodišča, kot jih je danes v DZ predlagal predsednik republike Danilo Türk, v tem mandatu zamujena. Kljub temu je po njegovo "dobro, da se začne o tem razmišljati" ter da tako pride do sprememb, ki jih ustavno sodišče potrebuje.

Peče obžaluje, da Türk ni izpostavil omejitev sodniškega mandata Predsednik stranke in poslanec Lipe Sašo Peče pozdravlja odločitev predsednika republike, da aktivno poseže v družbeno-politično dogajanje. Glede Türkovih predlogov za spremembo ustave pa Peče obžaluje, da predsednik republike kot ključnega elementa za zmanjšanje sodnih zaostankov ni izpostavil omejitev sodniškega mandata.