Ponedeljek,
5. 9. 2011,
7.26

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 5. 9. 2011, 7.26

8 let, 8 mesecev

Sodišče preložilo začetek glavne obravnave v zadevi Patria

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zaradi odsotnosti Walterja Wolfa se je sodnica Barbara Klanjnšek odločila, da se začetek glavne obravnave preloži na prihodnji teden.

Andrej Kac, odvetnik Walterja Wolfa, je pojasnil, da je Wolf odsoten iz zdravstvenih razlogov, da pa predvideva, da bo obdolženi še ta teden prispel v Slovenijo in da bo na prihodnji obravnavi 12. septembra že navzoč. Težave zaradi neprevedenih listin Današnja debata je stekla tudi v smer neprevedenih listin, saj je vrhovni državni tožilec Andrej Ferlinc "potožil", da proračun ne zagotovlja dovolj denarja za prevode finskih dokaznih listin, ki naj bi jih bilo več kot 300, zato je predlagal, da o tem odloča sodišče. To je povzročilo ogorčenje odvetnikov, češ da mora tožilstvo presoditi, kateri dokazi so za obtožbo pomembni in da gre za sojenje v slovenskem jeziku, sodnica pa je tožilca pozvala, naj bodo listinski dokazi prevedeni. Andrej Ferlinc je po sojenju dejal, da pričakuje, da bodo do ponedeljka listine prevedene.

"Skratka ni ničesar, čista farsa"

Predsednik SDS Janez Janša je ob prihodu na ljubljansko okrajno sodišče, dejal, da "je vse skupaj tožilsko-politična farsa". Janša se je vprašal, kako naj se brani, da ni bil na nedoločenem kraju neugotovljenega dne, kar naj bi bil eden od očitkov v obtožnici. Tukaj zato po njegovem mnenju ni niti možnosti proceduralnih postopkov obrambe, saj da ni dokazov, ki bi jih lahko izločali. "Skratka ni ničesar, čista farsa," je še dodal pred odhodom v sodno stavbo, kjer so se sicer zbrali številni novinarji, fotografi in snemalci. Enako je ponovil po sojenju, hkrati pa dodal, da bomo od zdaj ob ponedeljkih priča nadaljevanki, ki gre v korist njegovim političnim nasprotnikom. Kot je njegov pooblaščenec Franci Matoz že med obravnavo dejal, ko je predlagal začasno izločitev sojenja zoper Walterja Wolfa, je slednji obdolžen le pomoči pri enem od dveh očitanih kaznivih dejanj, zato ne vidi razloga, da se sojenje ne bi odvilo. A, kot rečeno, sodnica je presodila, da ni že vnaprej znano, da Wolfa na sodišče ne bo, saj je je njegov zagovornik dejal, da se še ta teden vrača iz Kanade.

Krkovič: Nisem slišal ni niti tega, česar me obtožujejo Tone Krkovič za danes pričakoval nič posebnega in "to se je tudi zgodilo", slišal pa ni niti tega, česar ga obtožujejo. Ivan Črnkovič iz Rotisa je svoj gnev zlil na novinarje: "Država je od mene pobrala dva milijona evrov davka, zdaj pa trpi moj posel, ker so me mediji označili za kriminalca." Medtem ko je Zagožen pojasnil le, da se bo na naslednjem naroku izrekel za nedolžnega.

"SDS za posle "pod mizo" prejela 2,8 milijona evrov" Širša javnost pa je izvedela tudi za depeše Wikileaksa, povezane z zadevo Patria. Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je namreč izpostavil, da te dokazujejo, da so tudi zunanji opazovalci ugotavljali, da je bil posel s Patrio nepregleden. Na komisiji, ki se ukvarja z afero Patria, bodo zato zahtevali zaslišanje novih prič, med njimi nekdanjega ameriškega veleposlanika Thomasa B. Robertsona.

Juri in poslanec Zares Tadej Slapnik, sicer podpredsednik komisije, ki se ukvarja z ozadjem afere Patria, sta opozorila na eno izmed depeš nekdanjega ameriškega veleposlanika iz leta 2007. V njej Robertson navaja besede tajnega vira, da je SDS iz posla s Patrio "pod mizo" prejela 2,8 milijona evrov. Vir je dodal, da STO Ravne stranki Janeza Janše ni uspelo ponuditi enake vsote.

Juri dvomi, da bodo "našli marmelado na prstih Janeza Janše" Vodja poslancev Zares Franco Juri sicer dvomi, da bodo v postopkih "našli marmelado na prstih Janeza Janše, a ogromno sladkih madežev na oblekah njegovih tesnih sodelavcev".

SDS: Juri pozablja, da so kriminalisti ovrgli vse sume V SDS Juriju očitajo, da pozablja, da so kriminalisti pri pregledu transakcij računov SDS "ovrgli vse sume v zvezi z domnevnimi finančnimi transakcijami iz tujine". Če bi Jurija resnično skrbelo za objektivno obveščenost javnosti, bi po mnenju SDS izpostavil tudi tisti del depeš, kjer je zapisano, da kljub medijskim zapisom o "sumu korupcije" ameriško veleposlaništvo ni imelo razloga, da ne bi verjelo ministrstvu za obrambo in njihovim zagotovilom, da je bil posel izpeljan transparentno in v skladu z zakonodajo.

"Iz depeš je še razvidno, da je bil neposredni konkurent Patrie ameriško podjetje General Dynamics, ki je lastniško povezano s Pavčkovo Sistemsko tehniko, nekdanji ameriški veleposlanik v Sloveniji pa je očitno želel lobirati za ameriško podjetje. Razumljivo je, da depeše zato ne morejo biti nepristranske," so še sporočili iz stranke.

Več odvetnikov, kot pooblastil Samo sojenje v prepolni in za zainteresirano javnost premajhni dvorani številka šest na okrajnem sodišču se je začelo tako, da ni bilo dovolj stolov in miz za odvetnike. Ker je s Francijem Matozem, ki je listinske dokaze pripeljal v enem velikem kovčku, prišel tudi Franc Rojko, je brez stola ostal Andrej Kac, zagovornik Walterja Wolfa. Sodnica je sicer predlagala, da se obdolženci pomaknejo v eno stran, da bi imel odvetnik prostor, a je tudi Janšev zagovornik Franci Matoz ugovarjal. Dana razpravna dvorana ni primerna, je pojasnil: "Obstaja še večja dvorana na okrajnem sodišču. Sodišče bi lahko predvidelo, da bo premalo prostora. Zato bo ovirana učinkovita obramba glede na obsežnost spisa, prek 18 tisoč listin, ni prostora, kaj šele, da bi se lahko obramba hitro in učinkovito odzvala. Dvorana številka tri bi omogočala učinkovito obrambo."

A je sodnica pojasnila, da je dvorana tri enako velika kot številka šest, le da je drugače razporejena, bo pa upoštevala predlog odvetnika Petra Marčiča, da o primernosti sodne dvorane odloči predsednica okrajnega sodišča.

Zobec Hrastarjeva obtožni predlog podala lani Višja tožilka Branka Zobec Hrastar je obtožni predlog zoper obtoženo peterico na sodišče podala lani. Janšo, Zagožna in Krkoviča je obtožila sprejemanja daril, Wolfa dajanja pomoči pri sprejemanju daril, Črnkoviča pa dajanja daril za nezakonito posredovanje. Peterica je očitke iz obtožnega predloga zanikala, zadevo Patria pa označila kot političen proces. Že med poletjem je v javnost prišla informacija, da naj bi tožilka zapustila tožilske vrste, kot je pojasnila za SiOL, "ker ne more delati v službi, kjer država ne more zavarovati svojih funkcionarjev", je generalni državni tožile Zvonko Fišer primer predal vrhovnemu tožilcu Andreju Ferlincu. Medtem pa je Zobec Hrastarjeva še vedno zaposlena na tožilstvu, saj pristojni pravosodni minister njene odstopne izjave še ni prejel, kot so potrdili za SiOL.