Znana je sodba v "aferi desetletja". Sodnica Barbara Klajnšek je obtožene v zadevi Patria spoznala za krive. Janezu Janši je dosodila dve leti zaporne in 37 tisoč evrov denarne kazni.
Ljubljansko okrajno sodišče je obtožene v zadevi Patria, predsednika SDS Janeza Janšo, lastnika Rotisa Ivana Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča, spoznalo za krive kaznivih dejanj, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih oklepnikov. Sodišče je sledilo predlogu tožilstva in Janezu Janši dosodilo dve leti zapora, Krkoviču in Črnkoviču eno leto in deset mesecev, vsi trije pa morajo plačati 37 tisoč evrov denarne kazni.
Vsi trije obtoženi in njihovi zagovorniki so takoj po razglasitvi sodbe odšli v Astrotel, hotel na Miklošičevi zraven sodne palače, kjer so organizirali tiskovno konferenco, kjer so Janša, Krkovič in Črnkovič komentirali presojo okrajne sodnice Barbare Klajnšek.
Črnkovič je sicer po prihodu iz sodne dvorane dejal, da je to sramota za Slovenijo. "Tega ne morem dojeti." Svojim delavcem pa je dejal: "Ne dajte se, borite se." Tudi Krkovič je poudaril, da je to absurd. "Dogaja se mi popolna krivica. Tega nisem pričakoval."
Sodnica podrobno obrazložila sodbo
Kar dve uri si je okrajna sodnica vzela čas, da je podrobneje obrazložila svojo presojo. Kot je pojasnila uvodoma, je pri presoji upoštevala zakonsko dikcijo in dokaze v spisu in nič drugega. "Glede pripomb obrambe na opis kaznivega dejanja, da sodišče obravnava premalo obrazložen obtožni predlog, je bili spregledano, da je v predlogu časovni okvir opredeljen, z natančnimi datumi so opredeljeni sestanki. Sicer ni točnega kraja, a to ne vpliva na ugotovitev, da so v predlogu opisani oziroma podani kazenski znaki," je povedala sodnica. Po njenem mnenju kraj storitve kaznivega dejanja ni odločilen za tovrstno kaznivo dejanje, obstajajo pa dokazi v obliki sms sporočil, mejlov, bili so osebni sestanki, "zato so ugovori obrambe povsem neutemeljeni".
Težko dokazljiva korupcija
Značilnost korupcijskih kaznivih dejanj, je povedala sodnica, je ravno v težavnosti odkrivanja in dokazovanja teh dejanj: "Korupcija poteka pod površjem, na skrivaj, posamezniki se povezujejo v družbo, ki je obvezana molčečnosti, redki storilci so prijeti med samim dejanjem. Kar se tiče tega primera, listinska dokumentacija kaže na nezakonitost ozadja, čeprav so na drugi strani priče navajale drugače. A tudi med njimi so razhajanja. Ocenila sem, da je edino listinska dokumentacija tista, ki predstavlja dejansko stanje, saj je nastala v času, ko nihče od udeležnecev ni vedel, da se bo znašel v kazenskem postopku." Sodnica o krivdi obtoženih ne dvomi.
Zadeva še ni končana
Vsi trije sicer že od začetka sojenja septembra 2011 zatrjujejo, da so nedolžni in da je proces politično motiviran. Po oceni obrambe obtožni predlog ni bil popoln oziroma očitki niso bili konkretizirani, kar onemogoča učinkovito obrambo. Večina dokazov je bila po trditvah obrambe nezakonita.
Zgodba tako še zdaleč ni končana, saj je že zdaj pričakovati pritožbe na sodbo, prav tako se mora postopek končati zoper nekdanjega prvega moža HSE-ja Jožeta Zagožna in poslovneža Walterja Wolfa, ki sta izločena iz postopka.
Član predsedstva VSO-ja Slavko Kmetič je glede sodbe dejal: "To je absurdna in krivična obsodba." Odzval se je tudi član SDS Božo Predalič. "Razočaran sem nad nivojem naše pravne države. Obsoditi nekoga na podlagi indicev in brez konkretnih dokazov je somrak pravne države," je poudaril.
"Obsojen je bil brez dokazov"
Pred sodiščem je bilo zbranih okoli tisoč ljudi. Med podpornike, ki so ga nastrpno pričakovali je prišel tudi Janša.
Nazadovoljstvo nad odločitvijo sodišča so protestniki izražali z glasnimi vzkliki, kot na primer: "To ni demokracija, da zapirate svoje politične nasprotnike!", "Sodišče v zapor!", "Janković v zapor!" in "Kučan v zapor!". Med čakanjem so večkrat zapeli tudi slovensko himno.
"Obsojen je bil brez dokazov. Janši kaznivega dejanja niso dokazali," je prepričan podpornik nekdanjega premierja. "Maslesa dol! Fišer dol! Sodba je kriminal!" Tako meni upokojenka, ki v rokah drži rdeči nagelj.
Vsake toliko je bilo slišati tudi Janševe nasprotnike, ki se jih je zbralo precej manj kot podpornikov in so vzklikali: "Kriv, kriv!" in "Gotof je!"
Pravna država mrtva?
Pred ljubljansko sodno palačo se je okoli 19. ure zbralo približno 30 podpornikov Janše, ki ki so pred poslopjem prižigali sveče in odlagali cvetove ter s tem sporočali, da je na današnji dan umrla pravna država. Med uporabniki mobilnih telefonov je po razglasitvi sodbe zaokrožilo sms-sporočilo z vabilom, da vsak posameznik v svojem mestu pred sodiščem prižge svečo ali odloži cvet, saj da je 5. junij dan, ko je umrla pravna država. Poleg prestolnice so se odzvali tudi v nekaterih drugih krajih. Po nekaterih informacijah naj bi sveče prižigali tudi v Novi Gorici in Krškem.
Janša pričakoval oprostilno sodbo, po napovedih sledi pritožba
Ena izmed podpornic Janeza Janše je novinarjem pred razglasitvijo sodbe dejala: "Nočem biti prerok, vendar bi po logiki morali obtožbe zoper Janšo ovreči."
Ob prihodu so Janšo protestniki pričakali z glasnimi vzkliki. Ob tem so razgrnili veliko slovensko zastavo.
"Tisti, ki so vzeli milijone, hodijo po svetu, mi smo pa tukaj"
Poleg podpornikov nekdanjega premierja so se pred sodiščem v podporo lastniku Rotisa Ivanu Črnkoviču zbrali tudi delavci Rotisa. Eden izmed delavcev je dejal, da se jih zbralo okoli 70, 30 pa jih mora delati, da bodo državi lahko plačali davke.
Črnkovič je ob prihodu na sodišče dejal, da pričakuje, da se bodo Slovenci končno zavedali, kaj se dogaja. "Tisti, ki so vzeli milijone, hodijo po svetu, mi smo pa tukaj."
Zbirali so se tudi Janševi nasprotniki. "Prišel sem, da prisostvujem zmagi pravne države, da se Janšo obsodi in da naredimo konec tem barabijam," je povedal protestnik z rdečo zvezdo na kapi in napisom GOTOF JE nad Janševo sliko.
Zaradi protestnice z napisom KRIV na transparentu je bilo tudi nekaj hude krvi. Na srečo so se razmere hitro umirile.