Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je vladi v obravnavo posredovalo predlog zakona o posebnem dodatku za socialno ogrožene.
Predlog predvideva enkratni dodatek, ki bo namenjen izboljšanju gmotnega in socialnega položaja približno 120.000 socialno ogroženih, znašal pa bo od 80 do 200 evrov.
Za tiste, ki prejemajo 60 % neto minimalne plače
Na podlagi zakona bo posebni dodatek izplačan približno 120.000 socialno ogroženim osebam za okvirno 120.000 socialno ogroženih oseb, ki mesečno prejmejo dohodke, katerih višina je nižja od 60 oziroma 70 odstotkov neto minimalne plače.
Zakon razlikuje med samskimi osebami in družinami
Upravičenci bodo med drugim prejemniki denarne socialne pomoči, pri čemer zakon razlikuje med prejemniki, ki so samske osebe, in tistimi, ki denarno socialno pomoč prejemajo za celo družino, tako da samskim osebam pripada posebni dodatek v višini 160 evrov, družini pa posebni dodatek v višini 200 evrov.
Posebni dodatek za socialno ogrožene bo izplačan prejemnikom pokojnin in nekaterih drugih prejemkov iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja, prejemnikom nadomestila za invalidnost, prejemnikom nadomestil za primer brezposelnosti in prejemnikom nadomestil iz naslova starševskega varstva.
60 % neto minimalne plače znaša 268 evrov
Te kategorije oseb bodo upravičene do dodatka v višini 120 evrov, če njihov prejemek na dan uveljavitve tega zakona ne bo presegal 60 odstotkov minimalne plače, to je 268 evrov. Če pa njihovi prejemki znašajo med 60 in 70 odstotki minimalne plače, (med 269 in 313 evri), bodo upravičeni do dodatka za socialno ogrožene v višini 80 evrov.
Posebni dodatek bo predvidoma izplačan v septembru
Za izplačilo posebnega dodatka za vse upravičence bodo z rebalansom letošnjega proračuna zagotovljena sredstva v višini 15 milijonov evrov. Posebni dodatek bo predvidoma izplačan v septembru, upravičencem pa posebnih vlog za uveljavljanje tega dodatka ne bo treba vlagati.