Četrtek,
15. 9. 2011,
17.58

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 9. 2011, 17.58

8 let, 8 mesecev

SLS, NSi in koprski SDS opozarjajo na pomen praznika vrnitve Primorske k matični domovini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Praznik vrnitve Primorske k matični domovini po mnenju SLS zavezuje h krepitvi notranje povezanosti in državotvornosti za prihodnji pozitivnejši razvoj slovenske države.

Na pomen praznika opozarja tudi NSi. Po njenem mnenju so bili Primorci s svojim uporništvom dober zgled ostalim delom Slovenije. Potreba po večji povezanosti slovenskega naroda Kot je v sporočilu za javnost poudarila podpredsednica SLS Olga Franca, sicer tudi sama Primorka, bi moral praznik vrnitve Primorske k matični domovini "vse spomniti na svetle trenutke zgodovine in nas učiti domovinske zavesti in pripadnosti". Ob tem je Olga Franca opozorila na potrebo po večji povezanosti slovenskega naroda. Po njenem mnenju je povezanost nujna tudi za sposobnost učinkovitejšega reševanja ekonomske krize. Podpredsednica SLS je v povezavi z današnjim praznikom opozorila tudi na pomen domovinske vzgoje mladih in vseh ostalih, ki bi se morali, tako Franca, od svojih prednikov naučiti veliko. Dober zgled ostalim delom Slovenije NSi pa je v sporočilu za javnost poudarila, da so bili Primorci vedno uporniki z razlogom: "Primorci so s svojim uporništvom bili nadvse dober zgled ostalim delom Slovenije, sploh v času 2. svetovne vojne. Primorska je v vseh 20 letih fašističnega terorja dihala kot eno."

"Življenje v svobodi skupaj z ostalimi Slovenci"

Prav zaradi enotnosti Primorcev med njimi ni prišlo do bratomorne vojne, poudarjajo v NSi. Po njihovem mnenju "cilj primorskih partizanov ni bila izvedba komunistične revolucije in prevzem oblasti, kot v ostalih delih Slovenije, ampak življenje v svobodi, brez totalitarizma, skupaj z ostalimi Slovenci".

Tudi v mestnem odboru SDS Koper poudarjajo pomen enotnosti. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je enotnost, ki so jo ljudje sposobni oblikovati v najtežjih trenutkih, neprecenljiva in bi bila tudi danes, čeprav v manjši meri, zaželena. Poudarjajo, da je priključitev Primorske za Slovenijo pomenila in pomeni ponovno oblast nad lastnim etničnim ozemljem, dostop do odprtega morja ter s tem omogočanje večjega gospodarskega, kulturnega in socialnega razvoja.

Skrb nad odločitvijo arbitražnega sodišča "Ozemlje in morske vode, ki so jih takrat z mukami in številnimi žrtvami uspeli vrniti Sloveniji, pa so danes pod vprašajem," še navajajo in izražajo skrb nad dejstvom, da je "trenutna vlada odločanje o našem teritoriju prepustila arbitražnemu sodišču". Sporazum namreč med drugim določa, da bo arbitražno sodišče določilo stik Slovenije z odprtim morjem. Po njihovem mnenju pa "stik, ki ne nujno pomeni teritorialnega dostopa do odprtega morja, Sloveniji ne daje sigurnosti v uresničevanje nacionalnih interesov v prihodnje".