Ponedeljek, 23. 6. 2014, 8.10
8 let, 9 mesecev
Slovenski zdravnik z milijoni dolgov in razblinjeno življenjsko idejo
Dolenc je oče ideje o centru za minimalno invazivno terapijo. Njegov Mednarodni inštitut za nevrokirurgijo in nevroraziskave (IINN) je v ta namen v tehnološkem parku kupil prostore z dolgoročnim posojilom v višini 1,68 milijona evrov, piše Delo. Pri Banki Celje so posojilo najeli leta 2011, vrniti bi ga morali do konca leta 2017.
Podjetniška pobuda svetovno priznanega nevrokirurga, pri kateri so sodelovali še radiolog Igor Jožef Kocijančič (Kocijančič se je iz inštituta leta 2011 umaknil) in ekipa iz podjetja Gorenje GTI, povezana z razvojnim oddelkom Philipsa, pa ni uspela. Še preden so začeli delati, so jih pokopale obresti na posojila, Dolenc pa ni dobil koncesije za opravljanje zdravstvene dejavnosti.
Hipoteke na nepremičnine je leta 2012 prevzelo Gorenje GTI, ki je bilo tudi porok za poplačilo drugega posojila v višini 5,1 milijona evrov, ki ga je za nakup opreme najelo Dolenčevo podjetje IINN VVDolenc – EPC poslovne storitve, ki je zdaj v stečaju. Po podatkih celjske banke so bili posli v celoti poplačani, še piše Delo.
Dolenčev odvetnik Mitja Vidmar pravi, da je bila nevrokirurgova ideja, s katero je želel pustiti "življenjski pečat", odlična, da pa se v podjetniško delo ni spuščal, saj ga je prepuščal ljudem, ki jim je zaupal: "Želel si je svoje klinike, v kateri bi se lahko posvetil strokovnemu delu in prenašanju znanja."
Dan po operaciji se je zapletlo, Izraelec pa je postal trajni invalid. Izraelsko sodišče mu je določilo 6,3 milijona evrov odškodnine zaradi malomarnega zdravljenja. Naše sodstvo je izraelsko sodbo priznalo. Vrhovno sodišče je pred kratkim zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti, s katero je vrhovno državno tožilstvo zahtevalo novo presojanje o ustreznosti sojenja v Izraelu. Tako skoraj 74-letnemu Dolencu ostaja le še ustavno sodišče.
Zdravniku za preživetje glede na predpise ostaja tretjina plače, ki v kliničnem centru znaša okoli dva tisoč evrov bruto.