Hrvaški tednik Like! je analiziral vzorce sladoleda desetih zagrebških slaščičarn in ugotovil, da v le enem vzorcu ni bilo bakterij, ki so nevarne za zdravje ljudi. Kako neoporečen je v Sloveniji?
Kot pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ), spada sladoled med hitro pokvarljiva živila, ker vsebuje veliko vode in sladkorja, mlečni sladoled pa tudi beljakovine.
Sladoled je idealno gojišče mikrobov
"Če ga shranjujemo na previsoki temperaturi oziroma z njim ravnamo napačno, je lahko idealno gojišče različnih mikrobov, na primer stafilokokov, salmonele in drugih črevesnih bakterij," pojasnjuje Eva Grilc z NIJZ. Te bakterije lahko povzročijo hude okužbe ali zastrupitve.
Od 19 vzorcev sporen "le" en
V Sloveniji za neoporečnost sladoleda skrbi Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin. "Do julija smo odvzeli 19 vzorcev. Analize so pokazale, da so bili vsi do zdaj odvzeti vzorci varni. V enem vzorcu smo odkrili prisotnost enterobakterij v povišanem številu, kar je lahko znak pomanjkljivega higienskega ravnanja z živili," pravijo na upravi. Dodajajo, da bo inšpektor pri zavezancu, pri katerem so odvzeli ta vzorec, pri prihodnjem pregledu dodatno preveril ustreznost ravnanja z živili.
Letos načrtujejo odvzem 65 vzorcev sladoleda, od tega bodo v 50 sladoledih analizirali mikrobiološke parametre in v 15 vsebnost barvil. Pojasnili so nam, da z vzorčenjem preverjajo skladnost izdelkov s predpisi, ugotavljajo pa morebitno prisotnost salmonele, listerije in enterobakterij.
Najpomembnejša je higiena
Higiena je zelo pomembna, poudarja Nataša Mežnarič iz podjetja Barjans, ki je tudi zunanja sodelavka Zdravstvene fakultete Ljubljana na oddelku za sanitarno inženirtsvo. Podjetje se sicer ukvarja s prodajo čistil za higieno, imajo pa tudi oddelek sanitarnega inženiringa.
V Barjansu prakso opravljajo tudi bodoči zdravstveni inšpektorji. "Pri slaščičarjih vzpostavljamo poseben program, ki zagotavlja sledljivost in omogoča, da nosilec proizvede neoporečen sladoled. Poučujemo jih o higieni, določimo kontrolne točke, prepoznavamo tveganja in vzpostavimo nadzor," pravi Mežnaričeva.
Sladoleda z grudicami in ledenimi kristalčki ne jejte!
Po njenem mnenju je več težav kot v industrijski proizvodnji pri slaščičarjih, ki prodajajo sladoled na kepice. Obstajajo tudi zunanji znaki oporečnosti, na katere smo lahko pozorni.
"Pozorni bodite pri sladoledu, ki ima grudice, torej nima nežne strukture. V nobenem primeru pa ne jejte sladoleda, na katerem so se nabrali kristalčki ledu," svetuje Mežnaričeva. Dodaja, da lahko neoporečen sladoled prepoznamo po vonju ali okusu.
Sladoled naj bo zadnje živilo v vaši nakupovalni košarici
Ne glede na to, da so rezultati vzorcev slovenskih sladoledov spodbudni, pa na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da je treba s sladoledom ravnati pravilno. Tako naj bo to zadnje živilo, ki ga v trgovini položite v nakupovalno košarico. Pri tem nujno preverite rok trajanja, sladoled pa shranite ločeno od preostalih živil v košari.
Na NIJZ priporočajo tudi, da sladoled na poti do doma zaščitite in ga shranite v izolirno vrečko ali pa vsaj v papir, saj bo tako temperatura med prevozom čim nižja. Ko pridete domov, ga takoj shranite v zamrzovalnik, in sicer ne preblizu vrat, da vanj ne huškne vročina, ko zamrzovalnik odpiramo, svetuje Mežnaričeva. Odtaljenega sladoleda ne smemo vračati v zamrzovalnik, ampak ga moramo zavreči.
Nevarnost dehidracije
Ker sladoled ni toplotno obdelan, se mikroorganizmi ne uničijo. Okužbe ali zastrupitve, na primer s salmonelo, so lahko zato izredno hude, celo nevarne, poudarja Mežnaričeva. Zaradi pogostega bruhanja ali driske, ki se lahko pojavi že nekaj ur po zaužitju sladoleda, lahko okužena oseba dehidrira. Nevarnost izsušitve je večja pri dojenčkih, osebah s kronično boleznijo in starejših.
Ker je zastrupitev s sladoledom nevarna, pri salmoneli pa je lahko celo usodna, Mežnaričeva svetuje obisk zdravnika, Grilčeva pa opozarja, naj okužena oseba počiva in zaužije dovolj tekočine.
"Če sprotno nadomeščanje tekočine ni mogoče, je treba poiskati zdravniško pomoč. Zlasti to velja za dojenčke in starejše osebe," pravi Grilčeva. Oboleli mora poskrbeti za dobro osebno higieno, zlasti umivanje rok, saj se lahko okužba prenese na druge družinske člane.
V prihodnjih dneh pričakujemo toplejše vreme, tako da si mirno privoščite kepico sladoleda.