Petek,
27. 9. 2013,
9.43

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 9. 2013, 9.43

9 let

Sindikalist Posedi vlado obtožuje "posiljevanja s poznimi gradivi"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Sindikati so protestno zapustili sejo Ekonomsko-socialnega sveta, na kateri bi jim morala premierka Bratuškova predstaviti predlog proračuna. Sindikalist Posedi protestira proti navideznemu dialogu.

Nezadovoljni so z obsežnim gradivom, ki so ga prejeli šele v četrtek in ga niso imeli časa preučiti. Brez udeležbe enega od socialnih partnerjev pa seje ni možno izvesti. "Vlada zadnjih šest mesecev posiljuje socialne partnerje s poznimi gradivi in s takšnimi, na katere sploh ni več možno vplivati. Tokrat smo ugotovili, da je bilo dovolj. Ne moremo prevzemati odgovornosti ali pa biti statisti, zato da se oni z nami slikajo oziroma 'proforma' govorijo, da so se z nami uskladili," nam je dejal predsednik sindikata Pergam Janez Posedi.

Štiristo strani tabel in en dan Težava je v tem, da vlada že od začetka mandata vsa gradiva sindikatom pošilja v zelo kratkih rokih. "Kakovosten dialog ni mogoč, ker se ne moremo pogovarjati vsebinsko. Če dobiš 400 strani tabel, ker proračun so tabele, to pač zahteva svoj čas," pravi Posedi.

Poslanci in socialni partnerji so enakopravni Socialni partnerji so popolno gradivo proračuna dobili v četrtek ob 10. uri in so bili tudi prvič v zgodovini seznanjeni z enakim gradivom kot poslanci, še preden je proračun sploh sprejet, je pojasnila predsednica vlade Alenka Bratušek. Vlada je zadnjega pol leta ves čas, v veliki časovni stiski, pripravljala vsa gradiva in ukrepe, povezane z javnimi financami, in vse je treba narediti "zelo na hitro".

Kdo se ne zaveda resnosti razmer? "Očitno se vsi ne zavedajo resnosti razmer v državi," je dejala premierka, za katero je odnos sindikatov do proračuna zanimiv glede na to, da so na vladni strani naredili vse, kar je bilo mogoče, da ne bi posegli v socialno državo. "S tega vidika sem razočarana nad njihovim odnosom. Imeli smo maksimalno dober namen vzpostaviti neko novo prakso, ki pa so jo sindikati na žalost zavrnili," je poudarila.

Potrošnja povozila investicije Nezadovoljni s kratkim časom, ki jim ga je dala vlada za preučitev dokumenta, so tudi delodajalci. "Da smo šele včeraj prejeli tako pomemben dokument, je neresno in nespoštljivo do socialnih partnerjev," je opozoril generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetništva Igor Antauer. Ker je vlada proračun tako dolgo usklajevala, sam sicer ni pričakoval, da bi bi bila pripravljena upoštevati pripombe, ki bi jih slišala na seji. Predlog proračuna po njegovem mnenju ne spodbuja investicij, preveč je usmerjen v potrošnjo in veliko premalo v gospodarski razvoj.

Proračun na sejo vlade v ponedeljek Vlada sicer predlog proračuna namerava sprejeti v ponedeljek, saj ga mora najpozneje do 1. oktobra poslati v parlamentarno obravnavo. Iz za zdaj še internih gradiv je razvidno, da naj bi se proračunski primanjkljaj leta 2014 zmanjšal na 2,9 odstotka BDP in leto pozneje na 2,4 odstotka.

Bratuškova je predlog v sredo že predstavila poslancem koalicije, ki so izrazili zadovoljstvo, da se s proračunom ohranja raven socialne države. Danes popoldne je predvidena še predstavitev poslancem opozicijskih strank v DZ, a še ni znano, ali se bodo srečanja vsi tudi udeležili.