Ponedeljek, 16. 4. 2012, 16.08
7 let, 3 mesece
"Sem krvodajalec na klic"
Kdaj ste prvič darovali kri in kakšne spomine imate na prvi "poizkus"?
Kri sem prvič daroval v srednji šoli. Imel sem 18 let, motiviral pa me je pouka prost dan. Še vedno se spomnim pogleda na iglo, s katero so me zbodli. Ta dejansko res ni majhna in morda je res bolje, če se pri vbodu obrneš stran. No, glede na to, da so bili na krvodajalski akciji takrat nekateri še bolj prestrašeni kot jaz, sem svoj pogum črpal iz njihovega strahu. Na splošno je sama krvodajalska akcija zame lep dogodek. Gre za solidarnost do drugih, za prostovoljno pomoč nekomu, ki ga niti ne poznaš.
Ali so že starši doma promovirali krvodajalstvo?
Ja, moj oče je kri daroval že 25-krat in je pred kratim prejel priznanje Rdečega križa.
Kdo lahko postane krvodajalec, kakšne so omejitve?
Imeti moraš vsaj 18 let in najmanj 50 kilogramov, še bolje 55. Fantje lahko kri darujejo štirikrat letno, dekleta trikrat. Pred odvzemom je priporočljivo zaužiti kaj lahkega, mastna hrana seveda ni ravno priporočljiva, da se spraviš k sebi.
S prsta ti najprej vzamejo kapljico krvi, jo testirajo in določijo krvno skupino. Če pri tem odkrijejo še znake kakšne bolezni, potencialnega krvodajalca obvestijo tudi o tem in že s tega vidika je pametno, da se vsake toliko odločimo za darovanje krvi.
Če je vse brez posebnosti, ti odvzamejo štiri decilitre in pol krvi (to je 13 odstotkov celotnega volumna krvi, op. a.). Ta količina je enaka za vse. Odvzem vam bo vzel med pet in deset minut, za lažji pretok krvi je treba stiskati pest. Ker sem desničar, mi kri vzamejo iz leve roke.
Na začetku vas je gnala motivacija po prostem dnevu, kakšna je motivacija danes, po desetem darovanju krvi?
Zame je to dejanje za sočloveka. Sam imam redko krvno skupino 0 minus, ki je še posebej dragocena. To pomeni, da lahko kri darujem vsem, dobim pa jo lahko le od darovalca s krvno skupino 0 minus.
Se torej dogaja, da vas pokličejo iz Zavoda za transfuzijsko medicino in povabijo na "obisk"?
Ja, se dogaja. Sem krvodajalec na klic.
Ali lahko izveste, kdo konkretno je prejemnik vaše krvi?
Ne, vem pa, da jo je, glede na to, da so me klicali urgentno, nekdo potreboval takoj.
Koliko zanimanja za krvodajalstvo je med študenti?
Študentskih krvodajalskih akcij se udeleži okrog 300 študentov, kar se mi zdi lepa številka.
Ali so krvodajalci po odvzemu še vedno deležni decilitra rdečega vina in klobase?
To je bolj značilnost krvodajalskih akcij na vaseh, kjer dobiš pravo kosilo. Na Zavodu RS za transfuzijsko medicino v Ljubljani za nagrado dobiš sendvič, rogljiček in sok, ki jih seveda poješ šele po darovanju krvi.
Kaj bi svetovali tistim, ki bi si želeli darovati, pa jih zavira strah?
Vsaj poskusiti bi moral vsak, čeprav drži, da vsak ni primeren. Res se lahko zgodi, da medicinsko osebje zgreši žilo in potem malce boli. Ni pa to nič strašnega. Če lahko nekomu rešiš življenje, zakaj pa ne?
Študentska krvodajalska akcija Častim pol litra se začenja danes in bo do petka potekala v več slovenskih krajih. Akcijo že tradicionalno organizira Študentska organizacija Slovenije skupaj z nekaterimi študentskimi klubi v sodelovanju z Zavodom RS za transfuzijsko medicino in lokalnimi centri za transfuzijo. Več informacij o akciji najdete tukaj.