Tako trdi specialist psihiater, ki hkrati opozarja, da ima več kot polovica ljudi motnje spolnosti. Med temi je tudi motnja erekcije, ki je za mnoge moške izjemno občutljivo vprašanje.
Motna erekcije v osnovi ni nevarna bolezen, a lahko vendarle močno vpliva na kakovost življenja in družbene odnose moškega – in posredno tudi žensk. Nekoč se je za to stanje, ko bolnik ne dosega in ne ohranja erekcije za zadovoljiv spolni odnos, uporabljalo (ne najbolj pravilno) pojem impotenca. Moški, ki trpijo zaradi te motnje, so pogosto obremenjeni tudi z občutkom sramu, nelagodja, občutljivosti in slabe volje, kar učinkuje tudi na vedenje nasploh in s tem tudi na odnose med ljudmi.
Številne blagodejnosti spolnosti
Specialist psihiater dr. Klemen Rebolj poudarja, da je urejeno spolno življenje izjemnega pomena tako za psihično kot tudi za splošno zdravje. "Seks dokazano zmanjšuje stres in je eno najboljših uspaval, vse to zaradi hormonov, ki se ob tem izločajo. Ljudje, ki imajo redno spolnost, so videti lepši, imajo lepšo, mlajšo kožo," je naštel med drugim in daljši seznam sklenil z besedami: "Seks je dodana vrednost življenju. Ne moremo ga enačiti z ljubeznijo, a je njen pomemben del."
Veliko prizadetih ne poišče pomoči
Urolog v ljubljanskem kliničnem centru dr. Bojan Štrus ob tem dodaja, da se z motnjo erekcije sreča približno vsak peti Slovenec, tako mladi kot tudi moški v visoki starosti. "Za moškega se pričakuje, da bo imel erekcijo od zibelke do groba, a ko se to ne zgodi, si mora moški priznati, da ima te težave, in poiskati zdravniško pomoč, ki je na voljo," je povedal Štrus ob predstavitvi novega Krkinega zdravila proti tej motnji. Veliko moških namreč zaradi sramu ali drugih razlogov zdravniške pomoči sploh ne poišče.
Udari tudi mlade
Štrus je še razložil, da so razlogi za te motnje lahko psihosomatski, a so vendarle v približno štirih petinah primerov organskega vzroka. Večinoma prizadene starejše od 65 let, a ne prizanese niti mladim. "Pri mladih je to lahko tudi prirojena motnja, taki moški pa nikoli niso imeli prave, dovolj dolge erekcije. Ni jih veliko, a tisti, ki to imajo, imajo hude težave in jih je v zadnjih desetih letih vedno več," je opozoril urolog ljubljanskega kliničnega centra.
Erekciji starejših moških grozijo še druge krvožilne bolezni, pa tudi sladkorna bolezen, povišan krvni tlak, povišane krvne maščobe in neugoden življenjski slog, ki vključuje kajenje ali mamila.
Novo slovensko zdravilo
Zdravniki bodo od danes lahko za tovrstne motnje predpisovali novo Krkino zdravilo, ki je posebno zaradi svoje zasnove – gre za orodisperzibilne tablete, edine tovrstne pri nas, ki se raztopijo že v ustih takoj ob stiku s slino in zato za svoje zaužitje ne zahtevajo tekočine. To tudi pomeni, da jih je mogoče diskretno zaužiti praktično kjerkoli, prav tako so primerne za tiste, ki imajo težave s požiranjem, so povedali predstavniki proizvajalca.
Spodbuda za nekaj ur …
Tableta začne učinkovati približno pol ure do uro po zaužitju, deluje pa do osem ur. "Razpolovna doba uporabljene učinkovine je nekako tri ure in pol do štiri ure," pojasnjuje Štrus. Novo zdravilo je tudi najdostopnejše, so prepričani pri novomeškem proizvajalcu, saj je osem tablet s 50 miligramov učinkovine na voljo v lekarnah z zdravniškim receptom za dobrih 23 evrov.
"Pri zdravljenju motnje erekcije so v rabi tri različne učinkovine. Ena izmed njih sicer učinkuje dlje, do 36 ur, a je tudi enkrat dražja," je dodal Štrus.
… a brez vzburjenosti vendarle ne bo šlo
A vedeti je treba, kaj tableta zmore in česa ne: "Za učinkovitost vseh zdravil proti motnjam erekcije je še vedno potrebna spolna stimulacija oziroma vzburjenost." Če tudi s tableto ne uspe, je nikakor ni priporočljivo jemati več kot eno na dan, tistim, ki motenj erekcije nimajo, pa tableta v ničemer ne bo izboljšala učinkovitosti.
Zdravniški nadzor manjša možnost stranskih učinkov
Štrus je opozoril tudi na tveganja, ki se lahko pojavijo ob nakupu tovrstnih zdravil v tujini prek interneta. "Na deklaracijah lahko piše eno, v resnici pa je učinkovine lahko manj ali pa je sploh ni." Posvaril je, da odsvetuje jemati zdravila brez posveta z zdravnikom, ker se nekatera zdravila v medsebojni kombinaciji izključujejo oziroma vplivajo na pojav oziroma krepitev stranskih učinkov.
Možni stranski učinki pri zdravilih proti motnjam erekcije so zardelost, naval krvi v glavo in glavobol ter zamašene nosnice kot pri prehladu. V izjemno redkih primerih lahko pride do motenega zaznavanja modre svetlobe, je povedal Štrus.
Alkohol? Vsekakor raje ne.
Kaj pa alkohol in spodbujanje spolnosti? "V manjših količinah je alkohol morda res lahko spodbuda za parasimpatične živce, ki nadzorujejo erekcijo, a v večjih količinah je alkohol nedvomno ovira," pojasni Štrus in ob tem spomni, da tudi v splošnem velja, da alkohol in zdravila ne gredo skupaj.