Četrtek, 15. 3. 2018, 13.00
6 let, 9 mesecev
SD in DeSUS za predčasne volitve #video
V SD in DeSUS se po odstopu predsednika vlade Mira Cerarja zavzemajo za predčasne volitve v državni zbor. V obeh strankah si želijo, da bi Slovenija čimprej dobila operativno vlado, v nobeni pa ne bodo predlagali novega mandatarja.
Vodja poslancev SD Matjaž Han se po odstopu premierja Mira Cerarja zavzema za predčasne volitve v DZ in za čim prejšnje oblikovanje nove operativne vlade. V izjavi novinarjem e glede projektov v tem času izpostavil, da je potrebna preudarnost, predvsem pa da morajo stranke gledati na ljudi in iti na volitve z realnimi obljubami.
Dogovor s sindikati bo moral počakati
Han ocenjuje, da se težavam v javnem sektorju ne bodo mogli izogniti, a po njegovem mnenju sedanja vlada ne more skleniti dogovora s sindikati, pač pa je treba to preložiti na prihodnjo vlado. Tudi sicer opozarja na preudarnost. Spomnil je na arbitražo, pri čemer se je s Hrvati in Evropsko komisijo treba pogovarjati, ter na problem okoli NLB. "Vse ostalo lahko mesec ali mesec in pol počaka," je prepričan Han.
Zakon o drugem tiru morda ne bo več potreben
Po tistem, ko je vrhovno sodišče razveljavilo izid referenduma o zakonu o drugem tiru, je Han ponovil sredino stališče, da ta vlada tega projekta ne bo izpeljala. Zato ga je treba prepustiti novi vladi, ki bo imela glede tega svojo idejo. V tem primeru obstoječi zakon o drugem tiru ni več potreben, je ocenil vodja poslancev SD.
SD ne bo podprla novega mandatarja
Spomnil je, da se bo DZ predvidoma v ponedeljek seznanil s Cerarjevim odstopom, sledili bodo pogovori pri predsedniku republike Borutu Pahorju, kjer pa bo stranka SD povedala, da ne bodo podprli morebitnega predloga za novega mandatarja. Han tudi upa, da se ne bo pojavil kakšen predlog za tehničnega mandatarja. "Potem lahko pridemo do predčasnih volitev, ki pa so lahko dva ali tri tedne oz. največ mesec dni prej kot bi bile možne redne," je povedal in ocenil, da se bo predsednik republike odpovedal nameri, da bi že v petek razglasil datuma rednih volitev.
Tudi DeSUS za predčasne volitve
Tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša se po odstopu Cerarja zavzema za čimprejšnje, predčasne volitve v DZ, da bo nova vlada lahko reševala pomembna odprta vprašanja.
"Koalicije že nekaj časa ni"
Cerarjev odstop je Jurša ocenil kot marketinški korak, saj je po njegovem mnenju ugotovil, da "v lastnih ministrih nima dovolj vetra".
To je v današnji izjavi v DZ označil za pravo potezo, če je premier in predsednik SMC ugotovil, da naprej ne more več. Sicer pa si Jurša ne predstavlja, kako bi Cerarjeva vlada zdaj reševala odprte pomembne projekte, saj da koalicije že nekaj časa ni in je vprašanje, če se lahko "nekaj pametnega sploh še sprejme".
Jurši tudi v tretje ne bo uspelo
Jurša je spomnil, da je že tretji mandat v DZ in da je prva dva končal predčasno. Želi si, da bi aktualnega izpeljali do konca, "a sedaj te možnosti ne vidim in si želim, da bi bile volitve v DZ čim prej". Po njegovih navedbah je sicer vprašanje, ali lahko postopek predčasnih volitev steče prej kot za redne.
DeSUS novega mandatarja ne bo predlagal
Zagotovil je, da DeSUS po Cerarjevem odstopu v prihajajočih postopkih zagotovo ne bo predlagala mandatarja, glede na to, da je časa do volitev zelo malo, pa meni, da tega tudi druge stranke ne bodo storile.
So pa vendarle dvakrat v DZ podprli ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc ter še ministra za infrastrukturo Petra Gašperšiča. Jurša je spomnil, da so Kolar Celarčevo podprli s pogoji, ki pa jih ni izpolnila. V ozadju pa je bilo po njegovih navedbah "stališče predsednika vlade, da bo ponudil svoj odstop, če te podpore koalicijskih partnerjev ne bo". "Glede na to, da smo vedno bili zagovorniki politične stabilnosti, smo preprosto verjeli premierju, da se bo v prihodnosti z odločitvami ministrice stanje na področju zdravstva izboljšalo," je dodal.
Po tistem, ko je vrhovno sodišče razveljavilo izid referenduma, je Jurša danes spomnil na podporo DeSUS drugemu tiru. Vendar je poudaril oceno stranke, da bi projekt lahko izpeljali tudi brez zakona. Na vprašanje, ali bi bilo prav zakon zdaj razveljaviti, je odgovoril, da je treba počakati na odločitev vlade.
2