Jan Tomše

Petek,
7. 12. 2012,
15.04

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 7. 12. 2012, 15.04

9 let, 2 meseca

Rode: Nevarnost demonstracij vidim v nasilju

Jan Tomše

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Franc Rode je dejal, da se demonstracije dogajajo tudi v Rimu, Lizboni, Atenah, vse to pa je po njegovem del nekega splošnega razpoloženja, ki ima vzroke v krizi, ki jo preživlja Evropska unija.

Na vprašanje, kako vidi dogajanje v zadnjih dneh pri nas, je Rode dejal, da se demonstracije dogajajo tudi v Rimu, Lizboni, Atenah, vse to pa je po njegovem del nekega splošnega razpoloženja, ki ima vzroke v krizi, ki jo preživlja Evropska unija. Nevarnost demonstracij Rode vidi v nasilju. "Protesti naj bodo civilni in spoštljivi, da bo čim manj nasilja in škode za državo." Ulica po njegovem ne bi smela prezreti dejstva, da imamo demokratično državo z legalno in legitimno izvoljenimi predstavniki.

Na vprašanje, kako je sprejel informacijo, da je šel novinar Dela Dejan Karba v Nemčijo, kjer naj bi se pogovarjal s Petrom Stelzerjem, Rode ni odgovoril oziroma je dejal, da za to ni vedel.

Z zadevo Uran nima nič Ali postopka zoper nekdanjega nadškofa Urana ni mogoče izpeljati drugače kot z izgonom iz države? "Na vprašanje, ki ga zastavljate, ne poznam odgovora. Vem toliko kot vi. Je pa nekdo, ki to ve, to je nadškof Uran, vprašajte njega," je novinarjem odgovoril Rode. Dodal je, da protestira proti navedbam, da ima sam kakršnokoli vlogo pri tej zadevi.

Papeževe misli skozi Rodetovo knjigo Slovenski kardinal v svoji novi knjigi Rimski nagovori razmišlja iz rimske perspektive. V Rimskih nagovorih, ki so izšli pri založbi Družina, je 36 izbranih besedil, večinoma pridig, ki jih je kardinal Franc Rode napisal med letoma 2004, ko je nastopil službo v Rimu, in 2012. V njih Rode razmišlja iz rimske perspektive, skozi katero, kot je sam dejal na predstavitvi knjige v prostorih galerije Družina, izraža ter podaja papeževo misel in sporočilo.

"Kot boste lahko opazili, pogosto citiram Benedikta XVI., včasih tudi Janeza Pavla II. in še katerega drugega papeža," je povedal Rode. Knjiga po njegovih besedah zajema izbor tistih pridig, ki utegnejo zanimati in nagovoriti slovenskega bralca, pridige, ki jih je podal v tujih deželah in na drugih celinah, pa je, pravi, pustil ob strani.

Teolog Drago Ocvirk je poudaril Rodetovo vztrajnost v delu in zvestobo tako narodu kot Cerkvi, to dvoje pa po njegovih besedah bralec v Rimskih nagovorih ves čas zaznava. Prvi del knjige je posvečen slovenstvu, ljubezni do slovenskega naroda in kulture, uresničeni v lastni državi. Rode po Ocvirkovih besedah med drugim piše tudi o svetnikih, o mističnosti vere, o ljubezni, pokaže pa tudi, kako vsi trije totalitarizmi zatirajo ne samo človeka, ampak tudi katoliško vero, ki se postavlja na stran človeka.

Povod za izdajo knjige je bila po besedah pisca spremne besede Francija Petriča ena od knjig, ki jih je pred letom in pol izdala vatikanska uradna založba Libreria editrice Vaticana, v kateri so prav tako nekateri Rodetovi nagovori. Predstavitev Rimskih nagovorov sovpada s sklepnim dejanjem ob jubileju 550-letnice ljubljanske nadškofije, ki ga bo v nedeljo kot posebni papežev odposlanec vodil prav kardinal Rode, njegovo delo pa bo na ta dan bralcem na voljo po promocijski ceni, je dejal Petrič.