Četrtek, 12. 9. 2013, 20.51
9 let, 2 meseca
Revščina trka na vrata Evropejcev

Seštevek vseh stroškov za šoloobveznega otroka po naših izračunih v septembru, ki ima 21 delovnih dni, znaša 166,4 evra. Če znesek pomnožimo z desetimi meseci (ne upoštevamo počitnic), je torej letni strošek 1.664 evrov. Zgolj za to, da otrok hodi v šolo.
Nekaj tisoč ljudi v naši državi pa je po zadnjih podatkih brez zdravstvenega zavarovanja. Gotovo je v to marsikoga prisilila tudi denarna stiska. Podatke o številu oseb, ki nimajo urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja, na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije spremljajo četrtletno, in sicer tako, da podatek o številu državljanov s prebivališčem v Sloveniji, ki ga posreduje Statistični urad RS (SURS), primerjajo s podatkom o zavarovanih osebah v svojih evidencah.
Iz tujine pa kar ne nehajo deževati slabe novice in napovedi glede slovenskega bančnega sistema. V S & P predvidevajo, da bodo Slovenija in tudi preostale vzhodnoevropske države po potrebi podprle svoje sistemsko pomembne banke. Banke na Češkem in Slovaškem po mnenju S & P niso veliko oddaljene od avstrijskih, francoskih ali nizozemskih. "So zelo stabilne in razmeroma trdne, v prihodnjih dveh letih ni pričakovati sprememb," je dejal Gautier. Poljske banke se glede na stopnjo tveganja uvrščajo na sredino.
Humanitarna agencija Oxfam je varčevalne politike po Evropi označila za "moralni in gospodarski nesmisel". Vodja Oxfamove pisarne za EU Natalia Alonso opozarja, da bi lahko način, na katerega se Evropa spopada z gospodarsko krizo, povozil več desetletij boja za socialne pravice.
Papež Frančišek je v šestih mesecih na čelu Rimskokatoliške cerkve s svojo spontanostjo očaral veliko ljudi, vernikov in tudi nevernikov. Potem ko je julija izbral spravljive tone do homoseksualcev – na poti iz Brazilije je namreč dejal: "Kdo sem jaz, da bi jih sodil?" –, je zdaj v dolgem pismu italijanskemu časopisu La Repubblica roko ponudil še nevernikom.
Od znanstvenikov onstran luže v zvezi z bojem proti virusu HIV spet prihaja pozitivna novica. Ameriški znanstveniki so dosegli preboj pri razvoju cepiva, to se je precej uspešno zoperstavilo opičji različici omenjenega virusa. Podoben način testiranja bi znanstveniki zdaj radi uporabili pri cepivu za HIV pri ljudeh.
Je pa danes v Sloveniji odjeknila novica, da se bodo z novim letom podražiel cene avtocestnih vinjet. Letno vinjeto za osebna vozila je vlada s sedanjih 95 dvignila na 110 evrov, cene mesečne (30 evrov) in tedenske (15 evrov) vinjete ni spreminjala. Za motorna kolesa ostaja nespremenjena le tedenska (7,50 evra), medtem ko se mesečna s sedanjih 25 dviga na 30 evrov, letna pa s 47,50 na 55 evrov. Na novo je uvedla vinjeto za kombinirana vozila. Cena tedenske vinjete bo znašala 40, mesečne 80 in letne 220 evrov.