Sreda, 28. 11. 2012, 12.33
9 let
Primerjava Izraela in Celja nekaj nemogočega? Niti ne.

Da se morda zdi takšna razstava na prvi pogled dokaj nenavadna, dopušča tudi dr. Borut Batagelj, direktor Zgodovinskega arhiva Celje, ki pa ob tem pojasni: "Ko se lotevamo projektov v arhivu, jih poskušamo prilagoditi na lokalno okolje, zato večkrat iščemo sinergije z drugimi projekti. Izraelsko veleposlaništvo na Dunaju nam je tako ponudilo gostujočo fotografsko razstavo Izrael nekoč in danes, ki prikazuje procese urbanizacije in modernizacije v zadnjih desetletjih v Izraelu. Ker pa v sodelovanju z lokalnim časopisom Celjan že eno leto pripravljamo projekt, v katerem v časopisu objavljajo stare fotografije Celja iz našega arhiva, ki jim v protiutež postavimo aktualno, sodobno fotografijo tega dela mesta, smo se odločili, da združimo oba projekta v skupno razstavo. Skozi projekte v arhivu bi namreč radi delovali čim bolj povezovalno, v kar nas končno silijo tudi razmere same."
Fotografije pričajo o velikanskih spremembah, ki so se na tem območju zgodile v zadnjih stotih letih: "Meni osebno so zelo zanimive fotografije, ki prikazujejo nekdanje obmorske sipine, zdaj pa so na teh območjih velika turistična naselja in hoteli. Vidimo lahko, kako je bil leta 1900 videti Jeruzalem in kako je videti danes, enako tudi nekatera druga večja izraelska mesta, Tel Aviv, Haifa in tako naprej. Poseben čar te razstave pa se mi zdi fotografiranje iz zraka, ker se na ta način najbolje prikažejo spremembe v krajini," svoje vtise opiše naš sogovornik.
Ta razstava pa je tudi nadaljevanje sodelovanja iz preteklosti: pred dvema letoma so namreč v celjskem zgodovinskem arhivu gostili razstavo o umetnosti hebrejskih pisav, ki je bila dobro sprejeta, še pojasni Batagelj.
Še več nostalgije pa lahko vzbudijo stavbe, ki so bile nekoč prave ikone mesta in družabna središča, pa jih danes ni več, kot na primer znameniti leseni Kapucinski most čez Savinjo, pa restavracija Ojstrica, pravoslavna cerkev Sv. Save …, kar nazorno prikažejo primerjalne fotografije na razstavi.
"Ko se družim s Celjani, slišim, da je marsikaj v preteklosti storjeno tudi napak," pove dr. Borut Batagelj, ki je v Celje sicer prišel iz Ajdovščine, misleč na izginule nekdanje ikone mesta.
"Vendar pa je težko vedno biti pameten za naprej, ko se gradijo novi objekti. Vsaka stavba, naj bo zgodovinska ali pa ultramoderna, potrebuje vsebino, da bo zaživela in živela. Delim mnenje, da so nakupovalna središča, kjer ni težav s parkiranjem, spremenila življenjski vsakdan prebivalcev mesta. Za to morajo mestne oblasti najti celosten odgovor. Sicer pa je to nasploh slovenski in globalni problem."
Oglejte si še nekaj primerjalnih fotografij z razstave o spremembah v Celju nekoč in danes: