Torek,
15. 5. 2012,
13.20

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 5. 2012, 13.20

8 let, 8 mesecev

Prihodnost pobeglih dijakov še ni znana

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Starši in pobegli dijaki s Koroškega se različno odzivajo na vabila strokovnih služb. Njihova prihodnost na šolah je še vprašljiva, čeprav si je stroka enotna, da bi morali šolo dokončati.

"Smo v stiku tako s starši kot z dijakom, vendar pa njegove prihodnosti še nismo povsem definirali, saj je v pogovore vključenih več institucij," je o tem, kaj se obeta Nacetu Camleku, dijaku Elektro in računalniške šole v Velenju, za Planet Siol.net povedal ravnatelj šole Simon Konečnik.

Kot je za naš medij Konečnik že povedal, fanta dan po tistem, ko so se po tednu pobega končno javili in prišli domov, ni bilo v šolo. Starši in pobegli dijak so se vabilu na sestanek pretekli ponedeljek odzvali. "Kljub ekspanziji izostankov bi fanta radi obdržali. Izrekli smo mu vzgojni ukrep, ki pa ni izključitev, saj dijak pred tem ni izostajal tako pogosto, da ne bi imeli niti v rokah," je pojasnil Konečnik.

Ni dojel, da ga je polomil O številu neopravičenih ur dijaka in vzgojnem ukrepu ni želel govoriti, predvidevamo pa, da si je prislužil pogojno izključitev oziroma opomin pred izključitvijo. Iz pogovora smo zaznali, da je še vedno začasno odsoten od pouka, kar pa ravnatelj pripisuje dejstvu, da sodeluje tudi z drugimi institucijami, kot je recimo center za socialno delo. Na podlagi razgovora tako s starši kot z dijakom Konečnik še navaja, da ne more govoriti o zrelosti dijaka, ki bi dejansko dojel, da je naredil napako.

Po naših informacijah naj bi sicer na njegovo vedenje vplivale tudi razmere doma. Kot je pojasnil naš vir, gre za fanta, ki živi v družini ločenih staršev, ki imata povsem različne poglede na stvari, na življenje, na vzgojo, otrok pa si od obeh vzame tisto, kar mu pač najbolj ustreza.

Ali sta se vabilu na razgovor, ki ga je ravnateljica Šole za storitvene dejavnosti sklicala preteklo sredo, odzvali tudi družini Žana Britovška Kamnika in Matica Kašnika<7b>, nismo izvedeli, saj je ravnateljica Mateja Konečnik danes odsotna.

Ena družina že na CSD, ena se je opravičila, ena pride jutri "Z enim smo opravili razgovor, eden od fantov in družina se vabilu niso odzvali, ena družina pa se je opravičila in pride jutri," je na vprašanje, ali so na CSD Slovenj Gradec že opravili razgovore s pobeglimi fanti in njihovimi starši, pojasnila direktorica Boža Vitežnik Raj.

"Za družino, s katero smo že opravili razgovor, lahko povem, da je bilo srečanje konstruktivno. Šlo je za pester vsebinski razgovor, ki je obsegal dva dela. Dogovorili smo se, da fant šolo mora dokončati, čeprav morda v kakšni drugi inštituciji, saj bi bilo najslabše, da je ne bi. Drugi del razgovora pa je bil usmerjen v razreševanje vlog družinskih članov, kaj je torej naloga staršev, kaj je naloga otroka. Otrok namreč ne more biti generator družine, torej vodja," je prepričana direktorica.

Razgovor je ocenila kot pozitiven, postavili so si cilje, pričakuje tudi nadaljnje sodelovanje, kar bo tako za družino kot mladoletnika pozitivno.