Gašper Lubej

Četrtek,
10. 2. 2011,
17.13

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 2. 2011, 17.13

9 let

Praprotnik o raju za mafijo: Vseprisotne korupcije ni

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na besede mafijskega skesanca, ki je Slovenijo označil kot raj za mafijo, so se odzvali le v protikorupcijski komisiji in na vrhovnem državnem tožilstvu. Na odzive ostalih institucij še čakamo.

Maurizio Prestieri je v pogovoru s pisateljem Robertom Savianom, avtorjem odmevne knjige Gomorra, Slovenijo označil kot raj za mafijo. V pogovoru, ki jih v teh dneh v več delih objavlja ugledni italijanski časnik La Repubblica, Prestieri pravi, da v Sloveniji ni protimafijske kulture, zato se lahko mafijci po državi gibajo neovirano. Dodaja, da so ustanove v Sloveniji na plačilnih listah različnih mafij.

Zakaj bi si skesanec obtožbe izmislil? Besede italijanskega mafijskega skesanca so lahko verodostojne, saj si je težko predstavljati, kakšen bi bil lahko njegov motiv za podajanje neresnične ocene o ravni protimafijske kulture v Sloveniji. Težo njegovim besedah daje tudi dejstvo, da je bil pomočnik vodje neapeljske mafijske organizacije Camorra.

Brezigarjeva: Storila sem vse za pregon zahtevnega kriminala Generalna državna tožilka Barbara Brezigar konkretnih navedb mafijskega skesanca za SiOL ni želela komentirati, je pa opozorila na pomen odnosa do vprašanja preganjanja organiziranega kriminala. "Kot državna tožilka pa sem vedno storila vse, kar je bilo v moji moči in moji pristojnosti, da uspešno preganjam zahtevni kriminal." Brezigarjeva opozarja, da je za pregon zahtevnega kriminala nadvse pomembna družbena klima.

"Za resno delo nimamo podpore medijev in oblasti" Po prepričanju generalne državne tožilke se tožilci, ki rešujejo najbolj zahtevne primere organiziranega in gospodarskega kriminala, v zadnjih letih ponovno soočajo "z apriornimi napadi" in posegi v njihove pristojnosti. "Delamo v okolju, ki ni naklonjeno resnemu tožilskemu delu in za svoje delo nimamo podpore medijev in oblasti. To so okoliščine, ki otežujejo delo tistih, ki so predani svojemu poklicu. V takšni klimi so možnosti za uspešen pregon manjše."

Praprotnik: Stanje ni kritično, a resna korupcijska tveganja obstajajo V Komisiji za preprečevanje korupcije se ne strinjajo s posplošeno oceno o popolni in vseprisotni korupciji slovenskih institucij. "Brez dvoma pa lahko rečemo, da so posamezne institucije izpostavljene resnim korupcijskim tveganjem, da nadzorni mehanizmi in integriteta v mnogih okoljih šepajo ter da ne glede na vrsto institucije posamezniki v Sloveniji niso imuni za tovrstna dejanja," je za SiOL ocenil namestnik predsednika protikorupcijske komisije Rok Praprotnik.

Zatrdil je, da komisija vse svoje napore usmerja v razkrivanje takšnih primerov, predvsem pa bo s preventivno dejavnostjo delovala v smeri zmanjševanja korupcijskih tveganj in dvigovanja integritete javnega sektorja. "Pri čemer je ključno tudi učinkovito sodelovanje z drugimi nadzornimi institucijami, ki se v zadnjem času – to Komisija posebej poudarja - pomembno izboljšuje," je še optimističen Praprotnik.

Policija: Smo ena od najvarnejših držav Komentarja notranje ministrice Katarine Kresal nismo uspeli dobiti, ker bo do sredine prihodnjega tedna na dopustu, je pa naše vprašanje notranje ministrstvo posredovalo policiji, kjer zatrjujejo, da je Slovenija ena od najvarnejših držav v EU.

"Boj proti organiziranem kriminalu je prednostna naloga policije" V obširnem odzivu so v policiji med drugim navedli, da so od 2002 do 2010 obravnavali preko 3400 kaznivih dejanj z elementi organizirane kriminalitete, največ s področja tihotapljenja prepovedanih drog, ljudi in orožja. "Obremenjenost Slovenije z organiziranim kriminalom je po ocenah Europola majhna. Boj proti organiziranem kriminalu je prednostna naloga slovenske policije, saj vsako leto uspešno zaključi kriminalistične preiskave več kot desetih mednarodnih organiziranih kriminalnih združb z aretacijami njihovih članov," so zapisali za SiOL.

Mafijskih umorov ni bilo že nekaj let Kriminalistična policija svoje aktivnosti usmerja v ciljne mednarodne kriminalne združbe, kar zahteva kompleksne in izredno dolgotrajne postopke preiskovanja. "Slovenija je varna država, saj že leta nismo obravnavali naročenih, t.i. mafijskih umorov. Še več, s svojimi rezultati dela tudi v svetu ni ostala neopažena. Eden izmed njih je v svetovnem merilu rekorden zaseg skupno 110 ton anhidrida ocetne kisline - predhodne sestavine, ki se uporablja kot reagent pri izdelavi oziroma proizvodnji heroina," so še zapisali v sporočilu.

Vprašanje, kako komentirajo besede mafijskega skesanca, smo poslali tudi v kabinet predsednika vlade, v urad predsednika republike, na pravosodno ministrstvo in v urad predsednika vrhovnega sodišča. Odgovorov še nismo prejeli.