V Komisiji za preprečevanje korupcije so se odzvali na ponedeljkov članek v Žurnalu24 o prirejanju razpisov za nove zaposlitve v komisiji: "Jasno in odločno zavračamo trditve na podlagi anonimk!"
V članku je bilo namreč zapisano, da komisija prireja razpise za nove zaposlitve, da krši zakon, da zaposluje "svoj kader", o nezakoniti oziroma neetični pretvorbi "kabinetnih začasnih zaposlitev" v zaposlitve za določen čas. Zapisano je namesto predsednika Gorana Klemenčiča, ki je službeno v tujini, kot zavajajoče, zlonamerno, preverljivo neresnično označil njegov namestnik . Pojasnil je, da o kabinetnih zaposlitvah sploh ni mogoče govoriti, ker zaposlitev ni vezana na državnozborske volitve.
Gre za ustvarjanje dvoma o komisiji
Opozoril pa je, da gre pri vsem skupaj očitno za ustvarjanje dvoma o komisiji. "Dejstvo je, da v komisiji ne izbiramo sodelavcev po principu vez in poznanstev, ker to ni v skladu z našimi vrednotami in ker smo premajhna institucija, da bi si to lahko privoščili. Izbiramo tiste, ki so v konkurenci najboljši. Ali naj nekoga, ki je na testiranjih najboljši, zavrnemo, zato ker je pred tem sodeloval s komisijo?" se sprašuje Praprotnik, medtem ko Lilijana Selinšek poudarja, da nikjer ni prepovedano, da se na javni razpis ne bi mogli prijaviti pripravniki. V komisiji so šli celo tako daleč, da tudi pripravnike izbirajo z javnimi razpisi.
V komisiji je sicer zaposlenih 35 ljudi, 12 razpisov je bilo objavljenih pozno spomladi. Poudarili so še, da kandidate na razpisih čakajo zahtevni pisni in ustni testi, za vsak razpis posebej pa sestavijo tričlansko komisijo, ki kandidate ocenjuje. "Lahko se vprašamo, ali se od vodstva komisije pričakuje omogočanje mirnega preužitka zaslužnim ali pa je naša naloga, da bo za vložen javni denar ustvarila dodano vrednost in upravičila pričakovanja," je pojasnil Praprotnik.
Maščevalnih ukrepov ne bo
Anonimka je prišla od znotraj, so še prepričani v komisiji. A zakaj ta anonimnež, pravijo v komisiji, ni svojega dvoma izrazil na glas? "Prav gotovo bi ga kot člana vključili v izbirno komisijo, da bi se sam prepričal o transparentnosti," pravi Selinškova in poudarja, da je zaupanje v takšnem delnem okolju, kjer so, kot se je izrazil Praprotnik, informacije "sveti gral", ena pomembnejših vrednot. Ker anonimnež dvoma ni izrazil na glas, komisija to razume kot zlonamerno rušenje ugleda komisije. Poudarjajo, da izbirni postopki niso bili le zakoniti in razvidni, temveč tudi etični, dosledni in objektivni.
Ali in kako bodo ukrepali zoper anonimnega pisca, se še niso odločili, "saj bo o tem odločil predsednik", a sta oba sogovornika poudarila, da maščevalnih ukrepov ne bo. "Očitno so neki problemi, ki do vodstva komisije niso prišli," je povedala Selinškova in dodala, da do zdaj podobnih primerov niso imeli in da v enem primeru dalj kot od pogovora niso šli. Kako je torej lahko anonimnež vnaprej vedel, kateri bodo izbrani kandidati? V komisiji ocenjujejo, da je morda ugibal. "Navsezadnje, ali tudi tisti, ki uganejo, kdo bo zmagal na volitvah, zato prirejajo volitve?" se je vprašal Praprotnik.