Člani poslanske skupine Lipa so danes v vladno vložišče predali škatlo, v kateri je okoli 170 pisem državljanov, ki so jih zbrali v treh dneh.
Pretežno so to pisma z opisom življenjskih zgodb, pa tudi pokojninski odrezki in fotokopije položnic, je pojasnila Žgajner Tavševa in poudarila, da je osnovno sporočilo akcije zbiranja položnic ter da je v Sloveniji nujna socialna reforma.
Kje sta položnici namenjeni predsedniku Janši?
Na novinarsko vprašanje, ali so med predanimi pismi tudi položnice dveh upokojenk, ki jih je omenila v poslanskem vprašanju predsedniku vlade Janezu Janši, je Žgajner Tavševa odvrnila, "da je eno od teh pisem priloženo, ker je ena upokojenka pristala na to, druga upokojenka pa tega noče, ker je dejala, da noče miloščine".
"V veliki meri so roki na položnicah že pretečeni," je dejala vodja poslanske skupine Lipa in dodala, da je med položnicama tudi ena, ki je datirana z decembrom 2007.
Položnice od upokojencev z nizkimi prejemki
Kot je še povedala, so na pokojninskih odrezkih, ki so jih zbrali, navedeni mesečni zneski pokojnin v višini od 164 do 380 evrov.
Žgajner Tavševa je tudi dejala, da bodo, v primeru, da predsednik vlade ne bo pomagal ljudem, ki so se obrnili na pomoč, "nedvomno pomagali v okviru poslanske skupine".
Prispeva naj vsak poslanec
V kolikor bi vsak poslanec dal 200 evrov, bi zbrali 18.000 evrov, je prepričana vodja poslanske skupine Lipa. "Ta znesek bi nedvomno zadoščal za poravnavo vseh položnic, ki so se zbrale v tej akciji," je še dejala.
Upokojenci opozarjajo na stisko ob nizkih prejemkih
V Zvezi društev upokojencev pozdravljajo pobudo poslanske skupine Lipa, ki je predsednika vlade Janeza Janšo opozorila na stiske številnih upokojencev, so sporočili iz zveze. Ogorčeni pa so, kot so zapisali, nad razvojem dogodkov po postavitvi tega vprašanja.
Več kot 100.000 upokojencev z nižjo pokojnino od 400 evrov
Kot je zapisala predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak, je bilo februarja upokojencev, ki imajo pokojnino nižjo od 400 evrov, 108.063. Podobne ali še manjše dohodke pa poleg teh prejema še veliko tistih upokojencev, ki so si pokojnino ali del slednje prislužili v drugih republikah nekdanje Jugoslavije, poudarja. Po njenem mnenju stisk vseh teh ljudi ni možno rešiti z zbiranjem prostovoljnih prispevkov v parlamentu. "Za ljudi, ki so desetletja delali in vplačevali v pokojninsko blagajno, je to skrajno žaljivo," je še zapisala Kožuh Novakova.