Socialni partnerji v skupini za reformo trga dela so obravnavali sveženj prenovljenih dopolnil k predlogu zakona o delovnih razmerjih. Zaustavili so se pri agencijskemu delu.
Vlada je namreč predlagala omejitev števila agencijskih delavcev v podjetju na največ 30 odstotkov. Delodajalci ti kvoti nasprotujejo, sindikatom pa se zdi previsoka.
"Predlog o 30-odstotni kvoti je sporen"
Generalni sekretar Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije Igor Antauer je po pogajanjih pojasnil, da je predlog uvedbe 30-odstotne kvote agencijskih delavcev v podjetju "sporen". Kot je opozoril, so agencijski delavci za delodajalce, ko dobijo večje naročilo, pomembni, omejitev dostopa do teh delavcev pa bi lahko na koncu ogrozila tudi obstoječa delovna mesta v agencijah.
Skladno s tem je izrazil prepričanje, da je ta predlog za delodajalce zelo slab. Neverjetno se mu zdi, da so se morali zavzeti za to, da se ohrani določbe iz obstoječe zakonodaje.
Je pa Antauer zadovoljen, da so danes dosegli vsaj to, da teh omejitev ne bo za male delodajalce. Ti sicer tako ali tako niso veliki naročniki agencijskega dela. Dogovorili so se še, da se malim delodajalcem omogoči, da se dogovorijo tudi o drugačnih pogojih in načinih za opravljanje dela za določen čas.
"Agencijsko delo je danes novodobno suženjstvo"
Predstavnik delodajalcev pa se strinja, da je treba zaostriti pogoje za ustanavljanje agencij za posredovanje dela, tako da ne bo prihajalo do "dodatnih izigravanj na tem področju, pa tudi v zaščito delodajalcu, da se ne bo zaradi napak agencije črnilo njega".
Na sindikalni strani so medtem predlog omejevanja najemanja agencijskih delavcev v podjetjih pozdravili, a se jim zdi 30-odstotna kvota previsoka, je povedal izvršni sekretar za pravno področje in področje delovnih razmerij pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije Andrej Zorko.
"Treba se je zavedati, da je trend naraščanja števila agencijskih delavcev izredno velik - zlasti v zadnjih letih. Agencijsko delo je danes novodobno suženjstvo in pomeni socialni damping, v nekem delu pa tudi nelojalno konkurenco med gospodarskimi subjekti," je menil.
Skladno s tem so delojemalci danes predlagali uveljavitev 20-odstotne kvote, naklonjeni pa so tudi kvotam, s katerimi bi omejili zaposlovanje za določen čas.
"Agencije delavce zgolj najemajo"
Sindikalist je opozoril, da agencije delavcev ne zaposlujejo glede na njihova znanja, temveč jih zgolj najemajo. Zaposlijo jih za določen čas oz. za takšno obdobje, za kakršno dobijo posel.
Za določen čas je tako zaposlenih prek 80 odstotkov agencijskih delavcev. "To je hudičevo hud podatek, ki bi nas moral vse skrbeti, saj kaže na to, da agencije vsaj v Sloveniji izgubljajo tisto vlogo, ki jo imajo v Evropi," je bil kritičen Zorko.
Sicer pa so delodajalci danes ministru za delo, družino in socialne zadeve Andreju Vizjaku izročili tudi popoln pregled obstoječe delovne zakonodaje, predloga reforme, ki je v DZ, dopolnil, ki jih je ministrstvo predlagalo do minulega petka, ter svojih zahtev, je povedal Antauer. Med slednjimi je omenil odpravo plačanega odmora za malico in trenutne oblike dodatka na delovno dobo.
Pogajanja se nadaljujejo po sredini stavki
Pogajanja se bodo zaradi sredinih stavk javnega sektorja ter Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) nadaljevala v četrtek popoldne, ko bodo socialni partnerji nadaljevali z obravnavo prenovljenih dopolnil.
Predstavniki delodajalcev in delojemalcev so namreč v petek z vladne strani prejeli novo gradivo, v katerem ministrstvo prenavlja okoli tretjino dopolnil k predlogoma zakonov o delovnih razmerjih in novele o urejanju trga dela.
Na delodajalski strani je bilo pred pogajanji slišati, da prenovljena dopolnila predstavljajo korak naprej, a ne zadosten. Na sindikalni strani pa so bili do gradiva še bolj kritični, saj da je neuravnoteženo in v večji meri sledi željam delodajalcev.
Pogajalce še vedno čaka tudi odpiranje členov, ki jih ministrstvo doslej ni spreminjalo, a si njihove dopolnitve želijo ali delodajalci ali delojemalci.