Premier Janez Janša je z ministroma Gregorjem Virantom in Karlom Erjavcem razrešil zaplet glede podpisa kolektivne pogodbe za javni sektor.
Dosegli so namreč kompromis glede plačnega sistema v Slovenski vojski. Na današnjih pogajanjih s sindikalisti so se dogovorili, da bodo kolektivno pogodbo za javni sektor podpisali po sprejemu usklajenih sprememb novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju v DZ.
"Janša je presekal še zadnji vozel"
Kot je po današnji seji vlade pojasnil Virant, je premier Janša "presekal še zadnji vozel", ki je ostal zavozlan z ministrom za obrambo Erjavcem. Premier in Erjavec sta namreč sprejel rešitve, ki jo je predlagal Virant. Po Virantovih besedah se je Erjavec zavedal, "da bi bilo hudo narobe, če bi zaradi tega, kar je zahteval, padel celoten sistem plač v javnem sektorju". Ob tej priložnosti je Virant še zatrdil, da je z odstopom, če bi padel plačni sistem, mislil "smrtno resno".
Dodatek za stalnost enak za vse vojake
Glede na kompromisno rešitev za uslužbence SV ne bodo veljale izjeme glede (ne)izpolnjevanja izobrazbenih pogojev, pa tudi dodatek za stalnost bo za vse enak, torej 0,33 odstotka. O teh kompromisih sta se sicer Virant in Erjavec že dogovorila, odprto je ostalo le vprašanje 10-odstotnega dodatka po zakonu o službi v SV. To vprašanje so danes razrešili tako, da bodo ta dodatek izvzeli iz zakona o službi v SV, po drugi strani pa bo razkorak med plačami vojakov in plačami ostalih uniformiranih poklicev odpravljen hitreje, kot je bilo sprva mišljeno. Dodatek bodo namreč vključili v osnovno plačo pri prevedbi septembra letos, s čimer se bodo plače vojakov približale plačam uniformiranih poklicev, saj bodo zrasle do 21. plačnega razreda.
Hvalica: Rešitve so sprejemljive
Virant je sindikatom javnega sektorja predstavil kompromisno rešitev za ohranitev dogovorjene izravnave med uniformiranimi poklici. Na današnjih pogajanjih so se dogovorili, da bodo kolektivno pogodbo za javni sektor podpisali po sprejemu usklajenih sprememb novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju v DZ. Vodja sindikalne pogajalske skupine Doro Hvalica je po pogajanjih ocenil, da so rešitve sprejemljive. Ob tem pa je poudaril, da je vlada ostala zvesta sama sebi in je še v zadnjem trenutku predlagala nekatere spremembe, ki bi lahko zapletle pogajanja v sklepnem delu, pa se to vendarle ni zgodilo.
"Predlog je zadovoljil obe strani"
"Dogovorili smo se za kompromisni predlog, ki je zadovoljil obe strani," je dejal Hvalica. Po njegovih besedah je zlasti pomembno, da bodo dopolnila k noveli takšna, da ne bodo preveč prizadeti tisti, ki že dolgo zasedajo delovna mesta pa zanje ne izpolnjujejo vseh pogojev, delajo pa dobro. Pomembno je tudi, da finančne posledice ne bodo prehude in da se odpustke za neizpolnjevanje pogojev da sem tistim, ki so uvrščeni do šeste tarifne stopnje, je dejal Hvalica.
Virant je sprva predlagal, da kolektivno pogodbo podpišejo prihodnjo sredo, vendar so se na predlog sindikatov dogovorili, da jo bodo podpisali po sprejemu novele v DZ. Novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki vsebuje sporne rešitve in je že v parlamentarni proceduri, bodo popravili s koalicijskimi dopolnili, je napovedal minister.
Sindikalisti povabili vlado na piknik
Pogajanja so se v tem delu po mnenju sindikatov zaključila in bodo omogočila podpis kolektivne pogodbe takoj, ko bo DZ sprejel usklajene spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Po besedah Hvalice bi lahko kolektivno pogodbo podpisali v ponedeljek, 2. junija. Virant je podpis 13 panožnih pogodb napovedal za 10. junij. Po podpisu pa je sindikalna stran predstavnike vlade povabila na piknik na Ljubljanico, je dejal Hvalica.
Vlada pa je na današnjih pogajanjih sprejela tudi sindikalni predlog, da se v kolektivno pogodbo vključi novo poglavje, ki omogoča uskladitev dodatnih premij kolektivnega dodatnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence za leto 2008. Kot je pojasnil Hvalica, naj bi se zneski dodatnih premij kolektivnega pokojninskega zavarovanja za javne uslužbence letos povečali za štiri odstotke, in sicer s 1. julijem letos.
Še dvomi v zakonitost sodniške stavke
Virant se bo pred napovedano sodniško stavko s sodniki še sestal, a kot pravi, veliko manevrskega prostora ni. Minister sicer še vedno dvomi v zakonitost sodniške stavke. Glede pogajanj z učitelji pa poudarja, da so med vlado in sindikati usklajena vsa delovna mesta v vrtcih ter osnovnih in srednjih šolah, odprto pa je vprašanje visokošolskih učiteljev, pri katerih se razhajajo zgolj za en plačni razred. Kot pravi Virant, je razlika tako majhna, da pričakuje, da jo bodo prihodnji torek premostili.
Sprejeli uredbo o delovni uspešnosti
Vlada je sicer na današnji seji sprejela uredbo o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za javne uslužbence, ki je po Virantovih besedah del izvedbe zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Gre namreč za eno izmed preostalih uredb, ki so potrebne, da lahko septembra "štarta nov plačni sistem".