Sobota,
26. 4. 2014,
10.47

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 26. 4. 2014, 10.47

8 let, 5 mesecev

Po zmagi Jankovića: "Verjeten je razkol v PS. Najbolje kaže SD."

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Po Jankovićevi zmagi na Brdu pri Kranju so verjetni razkol v PS, razpad vlade in predčasne volitve, menita politična analitika Matej Makarovič in Igor Pribac.

Rezultat 55 odstotkov proti 45 odstotkom delegatskih glasov je "približno razmerje med tistimi, ki so se v PS vključili na podlagi podpore Jankoviću kot osebnosti, saj je bila stranka ne nazadnje ustanovljena kot Jankovićeva lista, in tistimi, za katere je PS predvsem orodje za vladanje in zagotavljanje prednosti, ki iz tega izhajajo", sinočnji izid glasovanja na Brdu pri Kranju komentira politični analitik Matej Makarovič. "Nazadnje je v spopadu med karizmo in oblastniškim pragmatizmom vendarle, sicer tesno, zmagala karizma," dodaja. Makarovič pravi še, da bo Bratuškova, če ostane predsednica vlade, izgubila vsakršno kredibilnost, saj je izgubila boj za predsednico stranke, če se umakne, pa bo kmalu pozabljena. Logične bi bile predčasne volitve Po Makarovičevem mnenju je verjeten razkol v PS, iz dosedanjih stališč vseh ključnih oseb vladajoče koalicije pa bi morali, kot pravi, logično slediti razpad vlade in predčasne volitve. "Vendar si lahko z vedno priročnim izgovorom prizadevanja za stabilnost tudi premislijo. Pozabiti ne smemo niti na interes poslancev, ki lahko natanko vedo, da jih v novi sestavi parlamenta ne bi več bilo."

Da je razpad vlade in vnovične volitve zelo verjeten scenarij se strinja tudi politični analitik in profesor na ljubljanski Filozofski fakulteti Igor Pribac. Če nastane nova stranka, Bratuškova v njej ne bo ključna "Možen scenarij bi bil razpad PS, pri čemer bi v vladi formalno ostal tisti del PS, ki je podprl Bratuškovo, Jankovićeva PS pa bi bila formalno v nekakšni konstruktivni opoziciji, a bi dejansko s podporo vladi pri ključnih odločitvah preprečila predčasne volitve. Seveda bi lahko bila to druga vlada, a ob skoraj enaki koaliciji," pa je še pojasnil Makarovič. Če se bi sinočnji kongres privedel do nastanka nove stranke, bi bili v njej tisti, ki so na kongresu izkazali podporo Bratuškovi, a v tem primeru bi verjetno ključno vlogo odigrali drugi, ne Bratuškova, razmišlja Makarovič. SD bi pridobila največ Sicer pa bi nove volitve verjetno najbolj koristile SD, ki je bila v obdobju prejšnjih volitev na eni od svojih najnižjih točk, meni Makarovič. A bo imela Lukšičeva stranka močno konkurenco, "od strank na radikalni levici pa do Šoltesa in Cerarja, ki bosta tokrat verjetno glavna aduta levice". Relativna zmagovalka volitev bi lahko bila SDS, a bi koalicijo v zdajšnjih razmerah težko sestavila, največji poraženki po mnenju Makaroviča pa bi bili PS in DL, zadnja bi se od državnega zbora poslovila. "Zanimivo je, da Virant danes precej dosledno posnema Golobičevo taktiko iz leta 2011 in vsaj javno deluje v smeri predčasnih volitev, vendar se tudi Golobiču ta taktika takrat ni splačala."

Sankcije za Möderndorferja Pribac pa je med drugim poudaril, da je pred Jankovićem prvi veliki izziv, boj za enotnost stranke, čaka pa ga tudi tudi ohranitev vseh poslancev v poslanski skupini. V obeh primerih Pribac pričakuje velike težave.

Verjame sicer, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha, kljub temu pa dvomi, da bo poslanska skupina ostala povsem neokrnjena. Med drugim tako pričakuje sankcije za vodjo poslanske skupine PS Janija Möderndorferja, naklonjenega Bratuškovi.

Pribac: Ni res, da bi Bratuškova vodila vlado, vodil bi jo Janković Po besedah političnega anlitika je Janković potegnil potezo, ki s stališča njegovih domnevnih ciljev ni racionalna. Če bi namreč Alenka Bratušek še naprej predsedovala PS in bi stranka enotno podprla Jankovićevo kandidaturo za ljubljanskega župana, bi Janković tudi imel več možnosti za ponovno županovanje.

Pribac se tudi sprašuje, kakšni so racionalni razlogi, ki so Jankovića motivirali, da kandidira proti predsednici vlade. "Ena od možnosti je, da je padel v skušnjavo stranko uporabiti kot ščit v svojih zasebnih pravnih postopkih," je razmišljal. Ne zdijo se mu resnične niti besede, da bi kljub njegovi zmagi Bratuškova vodila vlado, "vodil jo bo namreč on".