Četrtek,
15. 1. 2009,
18.28

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 1. 2009, 18.28

9 let, 3 mesece

Po zagotovilih vlade odločbe izbrisanim ne bodo priznavale odškodnine

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Vlada je v odgovoru na poslansko vprašanje Jožeta Tanka (SDS) znova pojasnila, da je na podlagi odločbe ustavnega sodišča dolžna izdati dopolnilne odločbe izbrisanim.

Ob tem podarjajo, da bodo dopolnilne odločbe urejale zgolj status oseb pri urejanju prebivališča, poleg tega pa ne bodo predstavljale pravne podlage za izplačilo odškodnin.

Kot je zapisano v odgovoru, ki ga je na seji sprejela vlada, je ustavno sodišče ministrstvu za notranje zadeve naložilo, da mora izbrisanim po uradni dolžnosti izdati dopolnilne odločbe o ugotovitvi njihovega stalnega prebivanja v Republiki Sloveniji od 26. 2. 1992 dalje. Ministrstvo za notranje zadeve pa ima za izdajanje dopolnilnih odločb pravno podlago v odločbi ustavnega sodišča.

Preprečevanje mednarodnopravnih posledic

Ministrstvo za notranje zadeve je tako k reševanju problematike pristopilo zaradi nujnosti spoštovanja odločbe ustavnega sodišča in zato, da bi preprečilo mednarodnopravne posledice, ki bi lahko nastale zaradi neurejenega položaja. Po mnenju vlade bi lahko nastopile tudi premoženjskopravne posledice v obliki odškodnin, dosojenih pred Evropskim sodiščem za človekove pravice, kjer postopki proti Republiki Sloveniji v tej zadevi že potekajo.

Za Slovenijo ne bodo imele nobenih premoženjskopravnih posledic V vladi v odgovoru vodji poslanske skupine SDS še poudarjajo, da bodo dopolnilne odločbe urejale zgolj status oseb pri urejanju prebivališča, v ničemer pa se ne bodo nanašale na pravico do državljanstva. Za Slovenijo tudi ne bodo imele nobenih premoženjskopravnih posledic, saj osebam ne bodo priznavale odškodnin oziroma predstavljale neposredne pravne podlage za izplačilo odškodnin.

Kako glede odškodnin?

Notranje ministrstvo je obenem resno pristopilo tudi k celoviti analizi vprašanja odškodnin. "Ko bo vlada preučila ta vidik problema, se bo odločila, ali so na tem področju potrebni in ustavno primerni dodatni zakonski posegi," je vlada zapisala v odgovoru Tanku.

Tanko sicer v svojem poslanskem vprašanju premiera Boruta Pahorja sprašuje, kaj namerava storiti za uveljavitev referendumske volje volivcev glede izbrisanih. Ob tem ga sprašuje, kaj namerava storiti glede skladnosti v koaliciji, da bo ta imela do temeljnih vprašanj osamosvojitve in razvoja Slovenije usklajeno stališče.