Sreda,
2. 2. 2011,
11.41

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 2. 2. 2011, 11.41

8 let, 8 mesecev

Petrovič, SPS: Molk kvari ugled policije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Sindikatu policistov Slovenije so se odzvali na "brezobzirno gonjo proti kriminalistom na PU Koper" po objavi anonimk, menijo pa tudi, da je odziv tožilstva neustrezen in nepravočasen.

V Sindikatu policistov Slovenije (SPS) so prepričani, da gre v primeru anonimk o domnevnih nepravilnostih na korpski policijski upravi za brezobzirno gonjo proti kriminalistom. "Odzvati pa se moramo tudi na postopanje tožilcev specializiranega oddelka pri vrhovnem državnem tožilstvu, ki po izjavi za javnost vodi predkazenski postopek," je v sporočilu za javnost zapisal predsednik SPS Zoran Petrovič.

Prepričan je, da z molkom in nepravočasnimi odzivi pristojnih organov povzročajo škodo prizadetim kriminalistom in posledično vsem policistom na Policijski upravi Koper: "S takšnim širjenjem neresničnih informacij, neustreznim ali nepravočasnim odzivom tako medijev kot tudi tožilstva se povzroča ne le škodo uspešnemu delu kriminalistov, temveč se grobo posega v pravno varovane osebnostne pravice prizadetih kriminalistov."

Motiv anonimke je več kot očiten SPS je tako za prizadete že odobril pravno pomoč za zaščito njihovih pravic. "Tudi od ugleda, ki ga uživamo policisti in kriminalisti, je odvisno, ali bodo policisti in kriminalisti tudi v prihodnje uspešno preiskovali najtežja kazniva dejanja. Pripomniti je treba, da je od uspešnosti policije odvisno tudi nadaljnje uspešno delo tožilcev v kazenskem postopku. Zato smo toliko bolj zaskrbljeni nad načinom delovanja tožilcev specializiranega oddelka, ki zbirajo obremenilne informacije zoper kriminaliste od uživalcev in preprodajalcev prepovedanih drog ter orožja, med katerimi so tudi specialni povratniki. Te iste osebe so kriminalisti večkrat kazensko obravnavali, jih ovadili in priprli. Zato je motiv maščevanja več kot očiten in bi ga moralo tožilstvo upoštevati kot resen dejavnik pri ugotavljanju utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja. Takšno ravnanje je podobno, kot bi anketirali zapornike o zadovoljstvu nad delom slovenskih sodnikov in tožilcev. Rezultati v obeh primerih so zelo predvidljivi," je zapisal predsednik. Za navedbe ni dokazov Še bolj pomenljivo je, dodaja, da so predkazenski postopek uvedli na podlagi anonimke o dogajanju na PU Koper, za katero avtor ali avtorji niso navedli nobenega dokaza, pravzaprav za pisanje anonimk ni treba izkazovati niti opravilne sposobnosti. "Zoper neznane avtorje anonimke je že vložena kazenska ovadba, ker so navedbe v vsebini neresnične in žaljive. Z avtorji in navedbami iz anonimke so se napadeni kriminalisti pripravljeni takoj in neposredno soočiti. Pod težo takšnih očitkov iz anonimke se lahko v predkazenskem postopku zelo hitro znajde vsakdo, zato se upravičeno sprašujemo o višini dokaznih standardov, po katerih se lahko vodijo predkazenski postopki zoper policiste in kriminaliste," je zapisal Petrovič.

V Sindikatu policistov Slovenije so prepričani, da je treba vselej objektivno raziskati sume storitve kaznivih dejanj, katerih so osumljeni policisti in kriminalisti, vendar naj se to izvede na pravno korekten način, predvsem pa obzirno, upoštevajoč naravo njihovega dela, človekove pravice in procesna jamstva v kazenskih postopkih, ki jih imajo tudi policisti in kriminalisti. "To z drugimi besedami pomeni korektno obravnavo na enak način, kot to vsakodnevno počnejo policisti in kriminalisti v odnosu do osumljenih državljanov," pravi Petrovič.