Predsednik vlade je po srečanju s predstavniki delodajalcev dejal, da bo vlada pomagala zdravemu delu gospodarstva. Delu, ki je bil že pred krizo v težavah, ne bodo pomagali.
Obdobje gospodarske negotovosti je tudi priložnost za prestrukturiranje slovenskega gospodarstva, zato bo vlada storila vse, da bo zdravi del gospodarstva, predvsem izvozni, iz tega obdobja izšel še močnejši. Del, ki je bil že pred globalno finančno krizo v težavah in nima prihodnosti, te pomoči ne bo deležen, je dejal Borut Pahor.
Pomagali bomo odpuščenim delavcem
Kot je dejal Pahor, pa bo država pomagala delavcem, ki bodo v teh podjetjih izgubili delo, in sicer s preizobrazbo, tako da se bodo lahko zaposlili na delovnih mestih z višjo dodano vrednostjo.
"Dialog, dokler ne bo negotovost premagana"
Pahor je še dejal, da je današnje srečanje uvodno dejanje razvojnega sporazuma oz. dialoga, ki bo potekal v prihodnjem obdobju, v njem pa bodo poleg vlade in delodajalcev vključeni še sindikati, predstavniki starejše in mlajše generacije, predstavniki kmetov, univerz in Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Ta dialog se bo nadaljeval, dokler partnerji ne bodo ugotovili, da je gospodarska negotovost premagana, je napovedal premier.
Najprej želi vpogled opozicije
Predsednik vlade Pahor je tudi dejal, da bo vlada na prihodnji seji v četrtek sprejela nove ukrepe za boj proti posledicam finančne krize, eden izmed ukrepov pa je nova uredba, povezana s kreditiranjem gospodarstva in prebivalstva s strani bank. Zato bo vlada pripravila nov podzakonski akt, ki naj bi ga v sredo obravnaval tudi parlamentarni odbor za finance. Ta ga bo pred vladnim sprejemom obravnaval, ker želi vlada dobiti tudi poglede opozicije s tega področja, je dejal Pahor in napovedal, da bo vlada podobno ravnala tudi pri drugih podzakonskih aktih, zlasti na finančnem področju.
Gaspari: Ni razlogov za zaskrbljenost
Minister za razvoj in evropske zadeve ter vodja vladne krizne skupine Mitja Gaspari je poudaril, da bo vlada s podzakonskimi akti bankam omogočila kreditiranje in jih k temu spodbudila. Ukrepi, ki so bili sprejeti in še bodo sprejeti, bodo bankam omogočili normalno delovanje. Zato ni razlogov za zaskrbljenost, je poudaril Gaspari. Ob tem je dejal, da ima vlada na razpolago tudi nekaj drugih mehanizmov za servisiranje gospodarstva, in sicer preko SID banke.
"Imamo številne dobre blagovne znamke"
Gaspari ni želel ugibati, katera podjetja bi lahko ostala brez državne pomoči oz. katere panoge bi lahko bile najbolj na udaru. Dejal pa je, da ima slovensko gospodarstvo številne dobre blagovne znamke, ki so zdaj v težavah zaradi finančne krize, tistim družbam, ki imajo razvojne možnosti, pa bo država pomagala.
Delodajalci: Olajšave so dober ukrep
Delodajalci so podprli napore vlade in pozdravili razvojni dialog, pri čemer so napovedali, da bodo - kot so se dogovorili s premierom - uskladili poglede na trenutne razmere in vladi predlagali ukrepe, ki bi jih ta lahko sprejela za spodbudo gospodarstvu. Predstavniki delodajalcev so tudi ocenili, da so olajšave pri investicijah in davku na delo pozitiven ukrep.
Želijo več gospodarske diplomacije
Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Zdenko Pavček je ob tem dejal, da so delodajalci premiera Pahorja opozorili na večjo dejavnost gospodarske diplomacije, ki bi podjetjem morala olajševati prodore na tuje trge. Kot je dejal, je premier Pahor zagotovil, da bo vlada dala večji poudarek temu vprašanju, kot je bilo to doslej oz. da se bodo okrepil gospodarski del na veleposlaništvih v državah, ki so ključni gospodarski partnerji slovenskih podjetij.
Vlada se bo s predstavniki sindikatov sestala v petek, 5. decembra.
Razširjeni socialni dialog se bo začel takoj po bilateralnih pogovorih s socialnimi partnerji, trajal pa bo, "dokler ne bo Slovenija ocenila, da je premagala čas gospodarske negotovosti", je dejal Pahor. Vlada se je za razširjeni socialni dialog - ESS sicer ne nameravajo spreminjati - odločila zato, ker je "samo z nenehnimi pogovori in iskanjem kompromisov mogoče premagovati negotovosti, ki so pred nami".