Aleksander Kolednik

Petek,
17. 5. 2013,
19.47

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 17. 5. 2013, 19.47

9 let

Pahor: Leta 1990 nismo bili zgodovinski zamudniki. Bomo danes?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Slovenija je v podobnem položaju kot med letoma 1989 in 1991, ko smo morali v kratkem času sprejeti velikopotezne odločitve, pravi Pahor in opozarja, da takrat nekateri niso bili takoj za.

Predsednik republike Borut Pahor je v pogovoru z udeleženci mladinske iniciative Misli svobodno, ki deluje v sodelovanju z Inštitutom Jožeta Pučnika, povedal, da se bo v prihodnjih letih zgodil proces delitve držav, v katerem se Sloveniji lahko zgodi, da izgubi stik z najbolj razvitimi.

"Pomembno je, da smo skupaj z državami prve hitrosti" Poudaril je, da gre pri tem za vprašanje naše nacionalne in državne suverenosti, zato meni, da je pomembno, da smo skupaj z državami prve hitrosti, saj bodo po njegovih besedah druge države dolgoročno utrpele večjo škodo in se počasneje razvijale.

Pahor, ki je posebej poudaril, da razlaga svoja osebna stališča, ne uradna stališča naše države, je v nadaljevanju dejal, da si ne predstavlja, da bi delitev držav na dve kategoriji ločila tudi Nemčijo in Francijo, o čemer razmišljajo nekateri teoretiki.

"Nekateri so bili za prihodnost v okviru Jugoslavije" Zatrdil je, da je Slovenija v zelo zapletenem položaju, podobnem kot med letoma 1989 in 1991, ko smo morali v kratkem času sprejeti velikopotezne odločitve. Ob tem je opozoril, da takrat niso bili takoj vsi za in da so se posamezniki oklepali starih vzorcev. Spomnil je, da je bila poleg majniške sprejeta tudi junijska deklaracija, s katero so se nekateri zavzemali za prihodnost v okviru Jugoslavije.

Po Pahorjevih besedah se je tako kontroverzne odločitve v Evropi nazadnje sprejemalo ob padcu Berlinskega zidu, ko je obstajal velik interes za širitev Evropske unije, ta se je, kot pravi Pahor, očitno širila prenaglo, saj so razlike v razvitosti držav prevelike. "S tem je mogoče živeti, pride pa trenutek, ko s takimi razlikami v razvitosti ni več mogoče živeti," je povedal.

"Slovenci intelektualno nismo dorasli časom enako, kot smo bili leta 1990" Poudaril je tudi, da smo Slovenci leta 1990 razumeli čas in nismo bili zgodovinski zamudniki, pri tem pa se je vprašal, ali se nam to lahko zgodi danes, saj "intelektualno nismo dorasli časom enako, kot smo bili leta 1990". Meni, da se nam lahko zgodi, da zamudimo zgodovinski trenutek, lahko pa tudi ne, vendar je prepričan, da je večina stvari še vedno v naših rokah.

Dodal je še, da za to, da imamo težave, ni kriv Bruselj, ampak smo krivi sami, pri tem pa je zatrdil, da bi nam trojka vsilila surove ukrepe, "zato naj si je nihče ne želi".