Četrtek, 29. 1. 2009, 9.36
9 let, 2 meseca
Pahor kliče Sanaderja

Premier Pahor je pojasnil, da pozitivnega odgovora iz Zagreba ni bilo. Na tiskovni konferenci je dejal, da njegov kabinet že tri dni kliče kabinet hrvaškega premiera, a zaenkrat odgovora še ni bilo. Spomnil je tudi na dosedanji potek njegovih prizadevanj za srečanje s hrvaškim kolegom, ki potekajo vse odkar je Slovenija na decembrski pristopni konferenci Hrvaške z EU blokirala napredek pri vrsti pogajalskih poglavij zaradi sporne dokumentacije, ki jo je Hrvaška priložila k svojim pogajalskim izhodiščem in s katerimi po prepričanju Slovenije prejudicira mejo med državama.
Hrvaška: Odgovor je dolžan Pahor
Hrvaško zunanje ministrstvo je sicer sporočilo, da še ni dobilo uradnega odgovora na diplomatsko noto, v kateri so prejšnji teden Pahorja povabili na srečanje s Sanaderjem. "Na poslano hrvaško diplomatsko noto do danes nismo prejeli odgovora", so zapisali v sporočilu za javnost. Kot je dejal tiskovni predstavnik hrvaškega zunanjega ministrstva Mario Dragun, je bilo v omenjeni diplomatski noti uradno povabilo za uradno srečanje dveh premierjev. "Če je bil omenjen tudi ogled rokometne tekme, je bilo spotoma," je dejal Dragun.
Pahor: Pred državama je velika priložnost
Pahor je nadaljeval, da je kljub vsem zapletom med državama, ki jih sam sicer ne želi dramatizirati, pred obema državama velika priložnost, da rešita vprašanje, ki njune medsebojne odnose obremenjuje že več kot 17 let. Istočasno pa je poudaril, da brez politične volje na obeh straneh ne bo šlo.
Pahor: Janša in Sanader sta sklenila le načelen dogovor
Na vprašanje hrvaškega novinarja, zakaj Slovenija zavrača presojo Meddržavnega sodišča v Haagu (ICJ), če pa obstaja magnetogram s srečanja med nekdanjem premierom Janezom Janšo in Sanaderjem na Bledu avgusta 2007, na katerem naj bi bilo jasno slišati, da sta se predsednika vlad dogovorila za reševanje spora pred ICJ, je Pahor odgovoril, da je slovenska javnost obveščena, da konkretnega dogovora med premieroma ni bilo. Šlo je za načelen dogovor in takratni premier Janša je takoj po blejskem srečanju o tem obvestil tudi predsednike strank, je zatrdil Pahor.
"Dobro bi bilo, če bi Hrvaška rešila vsaj eno mejno vprašanje"
Obenem je dejal, da Hrvaška nima odprtih vprašanj samo s Slovenijo, ampak tudi z drugimi sosedami, ter zatrdil, da bi bilo dobro za nadaljnjo širitev unije na države Zahodnega Balkana, če bi Hrvaška rešila vsaj eno od vprašanj meje.