Sobota,
29. 11. 2008,
9.07

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 29. 11. 2008, 9.07

7 let, 9 mesecev

Pahor: Danes veljam za enega najbolj osovraženih slovenskih politikov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na slovesnosti ob 50-letnici Pomurskega madžarskega radia in 30-letnici televizijskih oddaj v madžarskem jeziku je premier Borut Pahor pojasnil, da svoje "nedavne odločitve" ne obžaluje.

"Pri drugih moramo iskati tisto, kar je pri njih najboljše" "Jaz danes veljam za enega najbolj osovraženih slovenskih politikov," je govoru na slovesnosti v Lendavi dejal Pahor in dodal, da sicer razume negodovanje ljudi zaradi nedavne odločitve, ampak je ne obžaluje. Kot je pojasnil, so ga pri tej odločitvi vodili pošteni nameni: "Odločil sem se zanjo v luči mojih stremljenj, da poiščemo v ljudeh, najprej sam pri sebi, potem pa tudi pri drugih, tisto, kar je pri njih najboljše."

"Le tako lahko pridemo v krog najbolj razvitih in solidarnih držav" Če bomo znali ustvariti pogoje, da bodo vsi naši talenti, vse naše ustvarjalnosti pokazale svojo čarobno moč, lahko verjamemo v to, kar "so naše sanje za prihodnost". In to je, kot je dejal Pahor, da "to lepo deželo pripeljemo res v krog najbolj razvitih in solidarnih držav".

Mediji: Zaradi Rupla ogorčenje v SD Medtem pa nekateri mediji poročajo, da so zaradi imenovanja Dimitrija Rupla za posebnega odposlanca za zunanje zadeve ogorčeni tudi mnogi v SD.

Predsednik vlade Borut Pahor je na zadnji seji vlade Rupla imenoval za svojega "letečega diplomata". S tem naj bi rešil zaplet, ki je nastal, ko predsednik države Danilo Türk Rupla ni imenoval za veleposlanika na Dunaju. Hkrati je Pahor našel mesto za "človeka, ki ima v žepu telefonske številke vseh pomembnejših državnikov". Rupel naj bi Pahorju "zgolj svetoval" in naj se ne bi vtikal v delo zunanjega ministra Samuela Žbogarja.

Odzive politikov na Pahorjevo poteto smo objavili že včeraj.

Dnevnik: Člani zapuščajo stranko

Svoje nestrinjanje naj bi neuradno izrazilo mnogo vidnih članov Socialnih demokratov. "Tega, kar bo naredil predsednik vlade, predsednik naše stranke ni vedel," Dnevnik citira vidnega člana stranke. Za Pahorjevo odločitev naj ne bi vedel nihče v stranki. Za odločitev premiera ni vedela niti Nataša Kovač, sekretarka SD, dosedanja Pahorjeva svetovalka za zunanjo politiko, ki bo odslej državna sekretarka v premierjevem kabinetu, piše Dnevnik. Časniku naj bi viri v stranki potrdili, da zaradi Rupla nekateri člani zapuščajo stranko.

Tabloidni portal požarreport.si navaja vir, ki opisuje še bolj napeto situacijo: "Še huje je kot takrat, ko je Pahor sprožil debato o spravi z domobranci". Tiskovni predstavnik SD Uroš Jauševec trdi, da še ni videl nobene izstopne izjave, priznal pa je, da je telefonskih klicev razburjenih članov na sedež stranke "precej več kot običajno".

Na blogu napovedujejo "nepreklicen" izstop

Na spletni strani Red Book se vrstijo številni ogorčeni odzivi na Ruplovo novo funkcijo. Red Book so socialni demokrat odprli pred volitvami, da bi "svobodomislne ljudi" povabili "k odprtem dialogu o družbenih spremembah". Avtorji in komentatorji so prepričani, da je predsednik SD izdal zaupanje, ki ga je dobil na volitvah. "Premije je pozabil na obljube volilcem in že odplačuje dolgove. Žalostno je, da je podlegel najbolj zahrbtnemu politiku v Sloveniji," piše na enem od blogov.

Nekatere objave celo napovedujejo "nepreklicen" izstop iz SD. "Mene že ne bo nihče imel za norca, kot ima zdaj Pahor za norca predvsem svoje volilce," piše.

"Moral sem poslušati dvakrat" "Moral sem poslušati poročila dvakrat, da sem verjel v to kar sem slišal. Še včeraj si trdil, da nimaš nobenih obeznosti, danes pa s tresočim glasom in skolnjeno glavo napoveš, kdo bo še naprej krojil zunanjo politiko," pa je napisano na blogu z naslovom: Borut, je to res.

Zavod 25. junij pričakuje, da imenovanje Rupla ne bo zameglilo vsebine

Društvo Zavod 25. junij je izrazilo pričakovanje, da odločitev premiera glede Rupla ne bo zameglila mnogo pomembnejših vsebinskih vprašanj, povezanih z reševanjem odprtih mejnih vprašanj s Hrvaško.

"Pogosto smo bili utelmeljeo kritični do Rupla" Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je bil Zavod 25. junij v preteklosti pogosto utemeljeno kritičen do delovanja Rupla kot zunanjega ministra, zlasti zaradi priprave spornih izhodišč za morebitno razsojanje vprašanja slovensko-hrvaške meje pred mednarodnim pravosodnim telesom. V društvu pričakujejo, da bo Pahor "kot verjetno eden glavnih slovenskih državnikov sedanjosti in prihodnosti predvsem z doslednimi dejanji našel ustrezen način za zaščito slovenskega ozemlja in morja ter še posebej neomejenega dostopa Slovenije do odprtega morja".

Pozdravljajo Türkovo stališče

Zavod 25. junij tudi pozdravlja izjavo predsednika republike Danila Türka med nedavnim obiskom v Zagrebu, da se je treba pri urejanju mejnih vprašanj držati načela "uti possidetis juris", kar pomeni, da morajo ozemeljske razmere ostati takšne, kakršne so bile ob osamosvojitvi Slovenije in Hrvaške, so sporočili iz društva.