Sobota,
26. 4. 2008,
9.52

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 26. 4. 2008, 9.52

8 let, 6 mesecev

Pahor: Dan upora proti okupatorju - praznik vseh Slovencev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Dan upora proti okupatorju mora biti praznik vseh Slovencev, ne glede na politične in svetovnonazorske razlike, je poudaril Borut Pahor.

Na slovesnosti, ki je bila posvečena tudi znameniti nanoški bitki, se je v sončnem vremenu zbralo blizu 2000 ljudi, zbrane pa je nagovoril tudi evropski poslanec Borut Pahor.

"Partizanski upor je slavno poglavje slovenske zgodovine"

Partizanski upor proti okupatorju je slavno poglavje slovenske zgodovine, uporništvo pa temelj slovenskega patriotizma. Slovenski narod je prav s tem uporom postal gospodar svoje prihodnosti, je poudaril Pahor. "Sredi strahot druge svetovne vojne je bil odločilen, da smo si Slovenci sploh ustvarili možnost za vse, kar smo kasneje dosegli," je dejal slavnostni govornik in pozval k vsestranski osvetlitvi dejstev tistega zgodovinskega obdobja.

"Preteklih grehov naj ne pogrevamo za današnje politične potrebe"

Ker so bile med drugo svetovno vojno takratne politične sile na različnih straneh, je nastal tragični državljanski konflikt s povojno protidemokratično prilastitvijo oblasti ene od organizatork upora, a to v ničemer ne opravičuje sodelovanja z okupatorjem, je izpostavil Pahor. V zvezi s spravo je dejal, da ne gre za to, da bi "grehe pozabili, gre za to, da jih ne pogrevamo za današnje politične potrebe".

"Za narodove interese je potrebno stopiti skupaj"

Ta zgodovinska izkušnja mora biti po njegovem mnenju za Slovence opomin, da je potrebno v odločilnih trenutkih za narodove interese stopiti skupaj. "Pred naš narod se bodo postavljali nekateri razvojni izzivi, ki bodo terjali slogo in sodelovanje čez ozke politične okope," je pri spomeniku padlih partizanskih borcev na Nanosu, kamor so danes položili vence, opozoril prvak SD.

TIGR ustanovljen že leta 1927 Predsednika društva TIGR Primorske - na Nanosu je bil leta 1927 ustanovni sestanek organizacije TIGR - in ajdovsko-vipavskega združenja borcev za vrednote NOB, Marjan Bevk in Božo Novak, sta zbranim, med katerimi so bili tudi podpredsednik državnega zbora Sašo Peče, poslanca Samo Bevk in Breda Pečan ter s 97 leti najstarejši še živeči partizan Jože Vidmar, spregovorila o nujnosti oblikovanja enotne Primorske pokrajine in ohranitvi imena Primorska.

"Primorci spet pred preizkušnjo"

"Primorci smo spet pred preizkušnjo, da branimo Primorsko, tisto, ki so jo neuklonljivi partizani s krvjo iztrgali iz krempljev večno nepotešene sosede in priključili k matični domovini," je na sveti gori Primorcev, nekakšnem temelju primorskega duha, kot je označil Nanos, dejal Bevk. Slovenski parlament pa bo zdaj na zahtevo te vlade moral odločati o razkosanju Primorske in brisanju njenega imena, je opozoril.

"Oprostite, ponujajo nam referendum o razkosanju Primorske. Gospodje iz vlade, pa kaj ne veste, da so se Primorci že zdavnaj s krvjo in plebiscitarno odločili za priključitev Primorske k matični domovini in to enotne Primorske z velikim P? Ne kot morebitne alternative v oklepajih. Za nas ne obstaja alternativa Primorski," je Bevk pozval k ponovni vstaji primorskega naroda, tokrat ob predlagani regionalizaciji.

Tradicionalna prireditev, ki ji bo poseben pomen dal tudi oddelek častne straže Slovenske vojske, so sicer sooblikovali Rudarsko godbeno društvo Idrija, oktet Castrum tamburaši in recitatorji vipavske osnovne šole ter kamniško Kulturno-zgodovinsko društvo Triglav.

Prelom v partizanskem odporu proti italijanski okupaciji Nanoška bitka je ena prvih bitk primorskih partizanov, hkrati pa pomeni prelom v partizanskem odporu proti italijanski okupaciji na Primorskem, saj predstavlja začetek osvobodilnega boja ob zahodni meji. 18. aprila 1942 se je na Nanos umaknilo 54 partizanov, ki so jih obkolile precej številčnejše italijanske sile. V osemurnem boju z 800 italijanskimi vojaki je bilo pet partizanov ubitih, 11 so jih ujel in devet kasneje ustrelili, medtem ko so se ostali uspeli prebiti iz obroča.