Ponedeljek,
2. 6. 2008,
16.36

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 2. 6. 2008, 16.36

8 let, 8 mesecev

Osem od 37 slovenskih kopališč neskladnih z zahtevami EU

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Šest od 19 morskih in dve od 18 sladkovodnih kopališč v Sloveniji je neskladnih z obvezujočimi zahtevami EU.

To izhaja iz letnega poročila o kopalnih vodah, ki ga je predstavila Evropska komisija. V primeru Slovenije je zaradi kratkih kopalnih obdobij za tako oznako dovolj že en sam neustrezni vzorec, pojasnjujejo v Agenciji za okolje (ARSO). Morska kopališča, ki so iz Bruslja dobila črno piko, so: Debeli rtič - odsek od kopališča MNZ do kopališča RK Slovenije, odsek od kopališča Žusterna do kopališča AC Jadranka, odsek od izliva hudournika Rikorovo do kopališča San Simon, odsek od kopališča San Simon do kopališča v Strunjanu, odsek od kopališča Salinera do kopališča Pacug in odsek od kopališča Fiesa do kopališča Strunjan, kaže zemljevid o oceni kakovosti morskih kopalnih voda v Sloveniji za leto 2007.

Nikjer kopanje ni prepovedano

Rečni kopališči, ki sta si prislužili oznako, da sta neskladni z obvezujočimi zahtevami EU, pa sta: Straža na Krki in Nadiža nad Podbelo do Robiča, kaže zemljevid o kakovosti sladkovodnih kopalnih voda v Sloveniji za leto 2007, ki je merjena na podlagi veljavne direktive o kakovosti kopalnih voda. Nikjer na 19 obalnih in 18 sladkovodnih kopališčih s seznama registriranih kopalnih območij v Sloveniji pa kopanje ni prepovedano, še kaže poročilo komisije.

Kopalno obdobje v primeru slovenskih morskih kopališč traja od 15. junija do 30. septembra, v primeru sladkovodnih pa je še krajše in traja od 15. junija do 31. avgusta. Kratka kopalna obdobja so v večji meri razlog za podatke, ki jih navaja komisija, saj se po veljavni metodologiji vzorci jemljejo na 14 dni, dovoljenih pa je le pet odstotkov vzorcev, ki presežejo mejne stopnje, po katerih je kakovost še ustrezna, pojasnjujejo v ARSO.

"Neskladno z obvezujočimi zahtevami"

V Sloveniji je bilo tako vzetih le devet vzorcev v primeru morskih kopališč in sedem v primeru sladkovodnih kopališč - z izjemo Straže, kjer je bilo vzetih 12 vzorcev, so razložili v ARSO. To pomeni, da je slovensko kopališče oznako "neskladno z obvezujočimi zahtevami" dobilo že v primeru enega neustreznega vzorca, medtem ko je bil v državah z daljšimi kopalnimi obdobji en vzorec še dopuščen.

Letno poročilo o kopalnih vodah, ki ga je danes predstavila Evropska komisija, sicer razkriva, da je velika večina kopalnih območij v EU leta 2007 izpolnjevala higienske standarde EU iz direktive o kopalnih vodah. Obvezne standarde izpolnjuje približno 95 odstotkov obalnih kopalnih območij in 89 odstotkov kopalnih območij sladkih voda. V Sloveniji pa obvezne standarde iz direktive o kopalnih vodah izpolnjuje 68,4 odstotka obalnih kopalnih območij in 88,9 odstotka sladkovodnih kopališč.

V Sloveniji poslabšanje stanja glede na lani Poročilo tako za Slovenijo v primerjavi z lanskim letom ugotavlja poslabšanje stanja glede obalnih kopalnih območij in manjše izboljšanje glede kopalnih sladkovodnih območij, navaja Evropska komisija. Letno poročilo o kopalnih vodah zagotavlja koristne podatke o kakovosti vode za milijone ljudi, ki vsako poletje obiščejo evropske obale, so ob predstavitvi poročila poudarili v Bruslju.