Ponedeljek,
17. 3. 2008,
16.51

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 17. 3. 2008, 16.51

8 let, 8 mesecev

Opozicija v preučitev morebitne Podobnikove interpelacije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč je popoldne opozicijskim poslanskim skupinam poslal poziv za skupen nastop pri interpelaciji okoljskega ministra Janeza Podobnika.

Vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč je popoldne opozicijskim poslanskim skupinam poslal poziv za skupen nastop pri interpelaciji okoljskega ministra Janeza Podobnika, za katerega je računsko sodišče na premiera Janeza Janšo 6. februarja naslovilo poziv k razrešitvi. Školč je dejal, da želijo v DZ tej zahtevi dodati epilog. Školč je možnost interpelacije napovedal že v februarju. "Težko razumem, da bi obstajali tehtni razlogi proti podpori akta, ki pelje k razrešitvi, saj je nenazadnje zahteva računskega sodišča, da se ministra razreši," je povedal Školč.

V Zares interpelacije ne bodo podpisali V poslanski skupini Zares interpelacije ne bodo podpisali ali je vložili sami, saj menijo, da ima poziv računskega sodišča bistveno večjo težo kot interpelacija sama, je v Ljubljani dejal vodja poslanske skupine Matej Lahovnik.

"Na predsedniku vlade je, da ukrepa" Lahovnik ne vidi razloga, zakaj bi z interpelacijo skušali razbremeniti predsednika vlade. "Poziv računskega sodišča je naslovljen neposredno na predsednika vlade in na njem je, da ukrepa," je dejal. Če premier Janez Janša tega ne bo storil, bo moral prevzeti osebno odgovornost za nepravilnosti, ki so se zgodile, je menil Lahovnik.

Poleg tega bi glede na roke o interpelaciji glasovali šele konec maja. V primeru, da Janša ne bo ukrepal, interpelacija zoper vlado ni verjetna, saj so jeseni volitve in bodo volivci "izstavili račun" premierju. Če bo do interpelacije vseeno prišlo, bodo v poslanski skupini pri samem glasovanju interpelacijo verjetno podprli, saj je šlo pri Podobnikovem ministrovanju tudi za druge nepravilnosti, med njimi poravnavo s podjetjem Puh, je dejal.

SD: Z interpelacijo bi zmanjšali odgovornost, ki jo ima predsednik vlade Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je na novinarski konferenci v Ljubljani povedal, da so poslanski skupini LDS, ki je poslansko skupino SD povabila, naj se ji pridruži pri interpelaciji, predlagali sestanek, na katerem bi skupaj presodili, ali bi bila vložitev interpelacije koristna in utemeljena.

V SD ocenjujejo, da bi z interpelacijo zmanjšali odgovornost, ki jo ima predsednik vlade. Računsko sodišče je namreč zahtevo naslovilo na premierja. Če bodo v LDS pri vložitvi interpelacije vztrajali, je v SD ne bodo podpisali, kar pa ne pomeni, da ne bodo sodelovali v razpravi, je dejal Potrč.

Tudi v SD v primeru neukrepanja Janše ne nameravajo vložiti interpelacije zoper vlado, saj da bi bila kakršna koli interpelacija aktualna najprej konec maja, vsaka interpelacija pa bi bila v korist premierju oz. njegovi vladi, še meni Potrč.

SNS: Počakajmo na vsebino interpelacije

Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je pojasnil, da v stranki zaenkrat še niso dobili dokumenta o vložitvi zahteve LDS za interpelacijo ministra Podobnika. Več informacij o stališču stranke bodo sporočili v torek, ko bodo seznanjeni z vsebino interpelacije, je dejal.