Petek,
13. 9. 2013,
16.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 9. 2013, 16.49

8 let, 7 mesecev

Očetom ne bo treba prisilno na porodniški dopust

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ministrstvo umika določbo iz predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki opredeljuje mesec dni neprenosljivega starševskega dopusta za očete.

Tako so se odločili zaradi nasprotovanja taki ureditvi v javnosti.

Na ministrstvu so novi zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, s katerim želijo povečati enake možnosti moških in žensk na trgu dela s spodbujanjem očetov k večjemu koriščenju starševskega dopusta, pripravili zaradi evropske direktive.

Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je ob začetku enomesečne javne razprave o zakonskem predlogu 1. julija poudarila, da starševski dopust pomembno pripomore k odpravljanju razlik med ženskami in moškimi na trgu dela, saj omogoča, da ženske po rojstvu otroka ostanejo aktivne na trgu dela. Njegov namen je tudi spodbujanje bolj enakovredne porazdelitve obveznosti varstva in nege otrok med ženskami in moškimi.

Materinski dopust v dolžini 105 dni lahko po predlogu zakona koristi samo mati, 260 dni starševskega dopusta pa si razdelita mati in oče po 130 dni, pri čemer je z nekaj izjemami 30 dni dopusta neprenosljivega in ga morata izkoristiti mati in oče.

Vendar pa so se v javnosti pojavila nasprotovanja uvajanju neprenosljivega starševskega dopusta za očete. Tako so na primer v Družinski pobudi že v začetku julija dejali, da predlog v resnici ne sledi evropski direktivi. V skladu z direktivo namreč ni dovoljeno posegati v obstoječe pravice, medtem ko predlog posega v pravice žensk. Te bodo namreč lahko skupaj z materinskim in starševskim dopustom koristile le 11 mesecev, ne več 12 mesecev kot do zdaj, so opozorili . Na ministrstvu, kjer so Evropsko komisijo zaprosili še za dodatna pojasnila, bodo pripravili spremenjen predlog, ki pa bo še vedno zadoščal evropski direktivi, so povedali.

O umiku sporne določbe je sicer danes že poročal Radio Slovenija.