Četrtek,
29. 12. 2011,
6.29

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 12. 2011, 6.29

9 let

Občuten porast prošenj za hrano in plačilo položnic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V teh predprazničnih dneh velja ob drenjanju v nakupovalnih središčih za darili pomislite tudi na tiste, ki si tega ne morejo privoščiti.

Še več, ne da si ni morejo privoščiti nakupa daril za obdarovanje najbližjih in prijateljev, denarja jim zmanjkuje tudi za najnujnejše življenjske potrebščine, za preživetje skratka.

V Sloveniji naj bi pod pragom revščine živelo okrog 200 tisoč ljudi, torej kar okrog desetina prebivalstva, kar je za tako majhno državo, kot je Slovenija, gotovo skrb vzbujajoče. In kaj ti ljudje, ki se komaj prebijejo skozi vsakdan, najbolj potrebujejo in koliko so jim tisti, ki imajo več, pripravljeni pomagati?

S tem vprašanjem smo se obrnili na dve največji slovenski humanitarni organizaciji – Rdeči križ Slovenije (RKS) in Slovensko Karitas.

RKS: Povečano povpraševanje po prehranskih paketih in denarni pomoči Kot so nam sporočili iz Rdečega križa Slovenije, ne razpolagajo s sredstvi za neposredno finančno pomoč oziroma to pomoč nudijo le ob nesrečah in izjemnih okoliščinah. Sicer pa navajajo, da je teh prošenj veliko, socialno ogroženi pa pri njih povprašujejo predvsem po prehranskih paketih, higienskih izdelkih in šolskih potrebščinah. Hkrati tudi ugotavljajo, da je vedno več prošenj za enkratne denarne pomoči, saj socialno ogroženi ne morejo več plačevati najrazličnejših položnic, kot so najemnine in druge stanovanjske obveznosti, elektrike, kurjave, kreditov in tako naprej.

Letos razdelili že več kot štiri tisoč ton prehranskih paketov Po delnih podatkih za letos, ker je poročilo celotnega nacionalnega društva še v pripravi, je Rdeči križ Slovenije letos razdelil 51.904 prehranskih paketov, kar pomeni 519 ton hrane in 155,7 tone pralnega praška. Poleg tega so razdelili tudi 3.547,7 tone hrane, ki jo je RKS prejel iz ukrepa dobave hrane iz intervencijskih zalog za najbolj ogrožene v EU (moka, testenine, riž, mleko v prahu).

Lani je RKS razdelil 4.337 ton prehranskih izdelkov, 385,4 tone higienskih pripomočkov ter 372,5 tone oblačil in obutve. Pomoč RKS v obliki prehranskih izdelkov je lani prejelo 149.548 posameznikov, predlani 138.046, leta 2008 pa 105.431. V RKS ocenjujejo, da bo število prejemnikov pomoči letos v primerjavi z lanskim letom večje za 15 odstotkov, na posameznih območjih pa tudi za 30 odstotkov.

Najuspešnejši akciji Peljimo jih na morje in Lepo je deliti Na vprašanje, katere humanitarne akcije, ki so jih izvedli letos, ocenjujejo kot najuspešnejše, v RKS odgovarjajo, da je to projekt Peljimo jih na morje, za katerega je 4.498 darovalcev prispevalo 100.311 evrov, z njim pa so letovanje omogočili 210 otrokom in 100 starejšim iz socialno ogroženih okolij. V akciji Lepo je deliti, ki poteka še do konca decembra, pa je trenutno zbranih 127.075 evrov, ki jih je prispevalo 6.952 darovalcev. Z zbranimi sredstvi bodo zagotovili prehranske pakete.

Slovenska Karitas: Plačali več kot pol milijona evrov za položnice "Slovenska Karitas vsako leto pomaga več kot 130.000 osebam, družinam in posameznikom. V zadnjih treh letih se je število prosilcev praktično podvojilo. Še posebej so na udaru družine, kjer so starši brezposelni, enostarševske družine in starejši," pravi Peter Tomažič iz Slovenske Karitas.

V 11 mesecih letošnjega leta so razdelili za več kot 3.000 ton hrane, s katero pa le za silo odgovarjajo na prošnje za pomoč. Letos se je za 20 odstotkov povečalo število prošenj za plačilo najnujnejših položnic. Tako so letos samo na ravni šestih škofijskih Karitas razdelili 540.000 evrov za položnice, dodaja Peter Tomažič

Sicer pa v decembru pomoč poteka tako kot čez vse leto, ko pomagajo z najnujnejšimi potrebščinami, kot so hrana in higienski pripomočki, ter plačilom najnujnejših položnic, predvsem za elektriko in vodo, zelo prav pa pridejo tudi topla zimska oblačila.

Najuspešnejša akcija Slovenske Karitas Klic dobrote V decembru se nadaljuje akcija Klic dobrote, v kateri so do zdaj za družine v stiski zbrali že več kot 350.000 evrov. To je tudi akcija, v kateri zberejo največ sredstev za materialno pomoč družinam. Podobno uspešna in pomembna je tudi spomladanska akcija Pomagajmo preživeti, ki je namenjena predvsem brezposelnim in v kateri bodo letos zbrali blizu 200.000 evrov, je še poudaril Tomažič. Veliko sredstev se zbere tudi v akciji za šolske potrebščine Otroci nas potrebujejo in v akciji Za srce Afrike.

Med božično-novoletnimi prazniki in do konca januarja poteka akcija Za upanje, ki je namenjena pomoči družinam v večjih stiskah. Trenutno lepo poteka tudi akcija zbiranja sredstev za padalca Simona, ki ga je na Jahorini poškodovala mina, sklene Peter Tomažič iz Slovenske Karitas.