Četrtek,
5. 6. 2008,
10.28

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 5. 6. 2008, 10.28

7 let, 3 mesece

Novinarji Dela: Pivovarna Laško s svojim ravnanjem negativno vpliva na uspešnost in podobo Dela

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Novinarji Dela so kritični do zadnega dogajanja na Delu in predsvsem do lastnika Pivovarne Laško.

Pri predlogu za zamenjavo odgovornega urednika Dela Janeza Markeša ne gre za navadno poslovno potezo, ampak za obliko ravnanja, ki že pet let - odkar je večinski lastnik Dela Pivovarna Laško - negativno vpliva na uspešnost in podobo Dela, sta v sporočilu za javnost zapisala izvršilna odbora aktiva in sindikata novinarjev Dela. "Kadrovanje je omajajo ugled" Oba izvršilna odbora poudarjata, da so bili v zadnjih petih letih zamenjani trije odgovorni uredniki in štirje predsedniki uprav. "Naklada je drastično padla. Posledica političnega preurejanja časopisa v obdobju od jeseni 2005 do poletja 2007 je bila velika kadrovska pretočnost, nekateri so bili vanjo tudi prisiljeni, in omajana podoba prej ugledne časopisne hiše," še dodajata.

"Kot da lastnica ne ve, da imajo mediji družbeno odgovornost" Po njunem mnenju Pivovarna Laško, ki je s svojimi poslovnimi in političnimi potezami takšno nestabilnost povzročala, tudi danes ne kaže znamenj, da si prizadeva razmere urediti. "Pri tem je bistveno njeno nerazumevanje medijske lastnine. Kot da lastnica ne ve, da imajo mediji tudi družbeno razsežnost, torej odgovornost do javnosti, ki je ni mogoče zajeti v enostavno profitabilnost, še manj zlorabiti kot žeton političnega trgovanja," sta še zapisala.

"Nikoli niso obelodanili, kakšne so strateške usmeritve" Zato člani obeh izvršilnih odborov v predlogu za zamenjavo odgovornega urednika, ki ni utemeljen z vsebinskimi, profesionalnimi argumenti, ne vidijo drugega kot podaljševanje nestabilnega stanja, poudarjata izvršilna odbora. Obenem dodajata, da je argument o "nekooperativnosti" Markeša z upravo oziroma lastniki za njih nesprejemljiv, saj ni Pivovarna Laško v petih letih nikoli obelodanila, kakšne so njene strateške usmeritve na področju medijev, ki jih poseduje.

"Pa tudi ne, kakšna so njena prednostna merila, s katerimi bosta nadzorni svet in uprava v prihodnje merila uspešnost ter medsebojno kompatibilnost ali kooperativnost uredništva. Ne vemo, skratka, v čem je neustreznost sedanjega odgovornega urednika in v čem predvidena primernost predlaganega Darijana Koširja. Prav tako nimamo s strani lastnice nobenih zagotovil, da se zaveda pomena novinarske avtonomije bolj, kot se jo je zavedala v omenjenem obdobju političnega preurejanja časopisa. Da je temu tako, kaže prav predlog o zamenjavi," še opozarjata.

"Nedostojno in neodgovorno" Člani obeh hišnih novinarskih institucij tudi menijo, da je nedostojnega in neodgovornega ravnanja tako z Delovim novinarskim kolektivom kot z moralnim in premoženjskim kapitalom še zmeraj najpomembnejšega časopisa v državi dovolj.

"Zahtevamo, da se obnašajo primerno" Aktiv in sindikat novinarjev Dela poudarjata, da od "Pivovarne Laško zahtevamo, da se do lastnine, ki je ni pridobila po naši volji, obnaša tej lastnini primerno, se pravi odgovorno, profesionalno in etično. Če lahko v spremembi statuta, ki pristojnosti imenovanja urednikov prenaša z nadzornega sveta na upravo, vidimo prvo znamenje boljšega ravnanja, ga pozdravljamo".

"Obenem pričakujemo, da bo Pivovarna Laško zaposlenim v kratkem predstavila kratkoročno in dolgoročno strategijo razvoja našega medijskega podjetja in v njej tudi natančno opredelila mesto in pomen osrednjega dnevnega časopisa - Dela. To je tudi edini način, s katerim je mogoče zaustaviti rastoče nezadovoljstvo. In zaradi njega še večjo notranjo nestabilnost in nazadovanje," še piše v sporočilu za javnost.

LA dogajanje na Delu in Večeru ocenjuje kot dramatično V Liberalni akademiji obsojajo neupravičene posege v uredniško avtonomijo časopisa Delo, kjer so znova pred zamenjavo odgovornega urednika.

Kontekst "prisilne" zamenjave v časopisni hiši Delo po besedah predsednika LA Darka Štrajna jasno kaže, da si želijo lastniki to medijsko hišo podrediti in preoblikovati po svoji meri tudi v sferi novinarske svobode. Ob tem je Štrajn poudaril, da se je to že zgodilo na Večeru, kjer so v sredo proti 95-odstotni volji novinarjev uvedli enotirno upravo z direktorjem in odgovornim urednikom v eni osebi.

Štrajn: Samopašno ravnanje lastnikov Dela in Večera "Dogajanje v obeh hišah ocenjujemo za dramatično. Povampirjena situacija samopašnega ravnanja lastnikov s časopisnima hišama Delo in Večer, ki se za nameček dogaja celo simultano in podvaja vtise javnosti, je povsem upravičeno deležna širše pozornosti in zgražanja," meni Štrajn.

Poziv stanovskim organizacijam Liberalna akademija poziva vse stanovske organizacije, da storijo vse za zaščito svojega profesionalnega interesa in interesa javnosti. "Pri tem bi še zlasti radi opozorili, da izjave Združenja novinarjev in publicistov zaradi aktivne vloge njihovega predsednika pri pustošenju na Delu ne morejo zveneti kredibilno, zato pričakujemo, da bo to vlogo v primeru tega časopisa opravil nekdo drug," je zapisal Štrajn.

Grims: Odstavitev Markeša podreditev novinarske avtonomije politični prevladi SD

Dokončno odstavitev odgovornega urednika Dela Janeza Markeša in uvajanje enotirnih uprav je očitno mogoče oceniti "le kot podreditev novinarske avtonomije politični prevladi Pahorjeve SD na zahtevo ključnega lastnika obeh medijev, Boška Šrota", je v sporočilu za javnost v imenu poslanske skupine SDS zapisal poslanec Branko Grims. Prepričani so, da združevanje odgovornega urednika in direktorja v eni osebi v tako velikih časopisni hišah pomeni korak nazaj in zniževanje že doseženih demokratičnih standardov novinarske avtonomije.

SDS podpira prizadevanja novinarjev za resnično krepitev novinarske avtonomije "V SDS podpiramo vsa prizadevanja novinarjev za resnično krepitev novinarske avtonomije in spoštovanje poklicnih načel novinarske etike," je poudaril. Kot je še zapisal, kažejo izjave ključnih akterjev tega dogajanja, da je tak izid očitno posledica spopada dveh tranzicijskih strank - SD in Zares - za podreditev uredniške politike ozkim interesom teh dveh strank.

"Vplivam le na Reporter, pa ne po lastni želji" Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je zanikal očitke o vplivanju na uredniško politiko medijev. Edini medij, na katerega ima "vpliv", vendar ne po lastni želji, je tednik Reporter, je ob tem pripomnil Golobič. Meni, da je trditev o njegovem vplivu na Delo "absurdna in smešna insinuacija, ki služi prikrivanju pravih razlogov, to pa je želja neke arogantne lastniške strukture, da tokrat za lasten interes dela to, kar je bila prej želja vladajoče stranke SDS, namreč da obvladuje medij in ga politično dirigira".

Golobič: Delo daleč največ pozornosti namenja SD Na vprašanje, kako komentira pisanje medijev, da je bil razlog za razrešitev odgovornega urednika Dela Janeza Markeša njegovo favoriziranje stranke Zares, je odgovoril, da "je lastniška struktura časopisa Dela opravila zelo intenzivno analizo, kjer so analizirali več kot 2000 člankov v zadnjih štirih do petih mesecih". Analiza je pokazala, da daleč največ pozornosti namenjajo stranki SD, tej sledi stranka SDS, izrazito manj pozornosti pa je namenjeno vsem drugim strankam, je pojasnil. Prepričan je, da se Zares v časniku Delo niso "približali niti korektni, kaj šele privilegirani obravnavi".

Zgaga glede Dela: Imam premalo informacij, da bi podal svoje mnenje

Na vprašanje, ali bi v primeru, če bi se izkazalo, da sta v ozadju spopadov za vpliv na Delo stranki Zares in SD, spodbudil novo zbiranje podpisov za peticijo, je novinar Večera Blaž Zgaga odgovoril, da "je to hipotetično vprašanje" in da ne ve, na podlagi katerih dokazov temeljijo trditve, da se za vpliv na Delu "spopadata" navedeni stranki.

Zgaga je tudi pojasnil, da ne more komentirati izjav Markeša glede zahteve direktorja Pivovarne Laško Boška Šrota, naj favorizira SD, "ker se mi zdijo premalo utemeljene". Pri tem je poudaril, da ima premalo informacij, da bi podal svoje mnenje. Prepričan je, da mora vsak medij, če si želi na dolgi rok obdržati zaupanje bralcev, vse politične stranke "obravnavati z istim vatlom".