Četrtek,
22. 5. 2008,
19.46

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 22. 5. 2008, 19.46

8 let, 8 mesecev

Novinarje Večera podpirajo stanovska združenja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Celoten novinarski kolektiv časopisa Večer je javno pozval lastnike časopisne hiše, da prekličejo sklep skupščine družbe o spremembah statuta.

S spremembo statuta so združili funkciji direktorja in odgovornega urednika vseh Večerovih edicij. Po njihovem mnenju so lastniki s to odločitvijo porušili zid, ki mora obstajati med upravo in uredništvom. Ogrožanje novinarske avtonomije To potezo lastnikov zato uredniki in novinarji Večera razumejo "kot ogrožanje naše novinarske in uredniške avtonomije". Tudi prvi odmevi stroke in novinarskih organizacij odkrivajo v njej precedenčni primer poskusa neposrednega vpliva lastnikov na uredniško politiko in avtonomijo novinarskega dela v Sloveniji, navajajo novinarji Večera. Destabilizacija novinarskega kolektiva Pri tem bi novinarji namesto odločitev, ki posegajo v uredniško avtonomijo in "destabilizirajo novinarski kolektiv", pričakovali od lastnikov podporo pri njihovem profesionalnem delu, ustvarjanju novih projektov in vlaganju v kadre, "saj uredniki in novinarji Večera vsak dan znova dokazujemo, da delamo odličen in verodostojen časopis".

Opozorili na pomanjkljivosti v medijski zakonodaji

Pri tem so novinarji in uredniki Večera opozorili na pomanjkljivosti v medijski zakonodaji, ki se je pri tej odločitvi lastnikov pokazala. "Četudi se zavedamo, da niti najboljše zakonske rešitve ne morejo prepričati nekaterih predstavnikov politike in kapitala, da bi razumeli pomen in funkcijo medijev, svobodo govora in neodvisnost uredniškega in novinarskega dela od centrov moči, pozivamo vse stanovske organizacije slovenskih medijskih hiš in obe krovni organizaciji, da skupaj nemudoma obnovimo nujno javno razpravo o spremembah medijske zakonodaje," so še zapisali v javnem pozivu. Javna razprava bi namreč lahko preprečila situacije, v kakršno je potisnjen Večer.

Skupščina naj prekliče sklep Društvo novinarjev Slovenije (DNS), pa je pozvalo delničarje družbe Večer, da skličejo izredno sejo skupščine družbe in prekličejo sklep, s katerim so v družbi združili funkciji direktorja družbe in odgovornega urednika vseh edicij, ki jih izdaja družba. Delničarji Večera bodo s preklicem sprejetih sprememb popravili napako, s tem pa izkazali, da razumejo in spoštujejo družbo, katere lastniki so, so prepričani v DNS.

Nerazumevanje pomena strokovnosti Odzvalo se je tudi Združenje novinarjev in publicistov (ZNP), ki je v izjavi za javnost zapisalo, da sprememba statuta "kaže na nerazumevanje pomena strokovnosti in profesionalnosti pri vodenju uredništev in tudi nerazumevanje odgovornosti do bralcev".

Lastniki skušajo uničiti ugled in zaupanje novinarjev

Ob tem je združenje (ZNP) poudarilo, da ne razume interesa lastnikov, da skušajo uničiti ugled in zaupanje, ki ga ekipa novinarjev in urednikov Večera uživa med bralci. "Odločitev lastnikov, ki na ta način že drugič letos razrešujejo odgovornega urednika Tomaža Ranca, je primer arbitrarnosti in nepremišljenosti pri odločanju o vodenju časopisa," še opozarja združenje.

Neposredni vpliv, usmerjen zoper avtonomno uredniško politiko Tudi Sindikat novinarjev Slovenije (SNS) protestira zaradi združitve vodilnih funkcij na Večeru. Kot so zapisali v izjavi za javnost, izvršni odbor SNS izreka polno podporo novinarjem in novinarkam Večera, ki nasprotujejo združitvi funkcij direktorja in odgovornega urednika vseh Večerovih edicij ter imenovanju Uroša Skuhala na združeno funkcijo. "Predlog lastnikov odločno zavračamo in se strinjamo z oceno novinarskih odborov uredništva in aktiva na Večeru, da gre za neposredni vpliv, usmerjen zoper avtonomno uredniško politiko," še menijo na sindikatu.