Sreda,
3. 12. 2008,
14.06

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 3. 12. 2008, 14.06

9 let, 3 mesece

Nova različica Splošne deklaracije človekovih pravic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Amnesty International Slovenija in založba Didakta predstavili slikanico z naslovom Vsi se rodimo svobodni, ki vsebuje poenostavljene člene deklaracije.

Pred 60. obletnico Splošne deklaracije človekovih pravic, ki jo bomo obeležili 10. decembra, sta Amnesty International Slovenija in založba Didakta predstavili slikanico z naslovom Vsi se rodimo svobodni, ki vsebuje poenostavljene člene deklaracije. Poleg tega je AIS predstavil aktivnosti, s katerimi bodo obeležili to pomembno obletnico.

"Temeljno in močno sporočilo" za otroke

Izdaja slikanice je eden najpomembnejših projektov založbe Didakta v tem letu, ko založba obeležuje 20. obletnico delovanja, je povedala urednica slikanice Jana Babšek. Tako kot direktor založbe Rudi Zaman, ki je poudaril veliko odmevnost knjige po svetu, je obenem izrazila veliko veselje ob izidu slikanice, ki nosi "temeljno in močno sporočilo" za otroke.

Za poenostavitev pravniškega jezika besedila deklaracije, ki jo je 10. decembra 1948 sprejela Generalna skupščina Združenih narodov, se je prva odločila britanska AI, tako da jo sedaj lahko berejo otroci, najstniki, pa tudi odrasli, je poudarila Babškova in dodala, da knjiga sodi v vsako šolo in vrtec.

S slikanico je veliko lažje ozaveščati otroke

Poleg poenostavljene različice členov deklaracije pa slikanico zaznamujejo tudi ilustracije 30 ilustratorjev z vsega sveta, med katerimi je veliko aktivistov AI in precej odmevnih imen. Ilustracija vsakega člena je pripadla drugemu ilustratorju, zaradi česar je slikanica tudi stilsko raznolika.

Kot je ob tem še pojasnila Babškova, ilustracije nadgrajujejo člene, saj prek njih abstraktni pojmi, kot sta pravna država in mučenje, postanejo razumljivi. S tem je tudi cilj slikanice, da z njo o človekovih pravicah osveščajo že otroke, veliko lažje dosegljiv.

Predavanja, sodelovanje s fakultetami, zbiranje podpisov

Da slikanica otroku približuje pravice, do katerih je upravičen in ki jih mora spoštovati tudi pri drugih, je poudarila tudi Metka Naglič iz AI Slovenija. S tem se cilj slikanice umešča v okvir vizije AI, ki je "svet, v katerem bi vsakdo in pri vsakomur spoštovali vse pravice, ki so zapisane v splošni deklaraciji". Ob tem je Nagličeva tudi spomnila na učenje človekovih pravic, ki zavzema pomembno mesto med aktivnosti AI Slovenija.

Poleg sklopa predavanj o pomenu deklaracije, ki so od novembra potekala v sodelovanju s fakultetami po vsej Sloveniji, AI Slovenija ob obletnici te listine organizira še druge aktivnosti. Že vso jesen tako poteka zbiranje podpisov v podporo deklaraciji, vrhunec praznovanja pa bo predstavljalo 1000 svečk za človekove pravice, ki bodo tvorile obris sveče, znaka AI, in ki bodo na Prešernovem trgu zagorele 9. decembra zvečer.

Razstave in koncerti ob obletnici

Glede na to, da visoka obletnica sovpada z 20. obletnico AI Slovenije, pa bodo v organizaciji to obeležili tudi z razstavo Od srednješolke do gibanja 8500 ljudi, ki jo bo ljubljanski župan Zoran Jankovič odpril 9. decembra v Steklenem atriju Mestne hiše, nato pa bo potovala po Sloveniji. Eden prvih članov AI Slovenija Vlado Kreslin bo medtem svoj koncert 8. decembra v Cankarjevem domu posvetil prav obletnici organizacije.